1645628916-dobijanie-elektromobilov

Politická facka elektromobilitě: Ministři své elektromobily dobíjeli naftovou centrálou

27. 2. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Politická garnitura Evropské unie se zase vyznamenala. Jak se říká: Vodu káží, ale víno pijí. Jak to? Ministři zdravotnictví a zahraničí se na společné celoevropské setkání vydali elektrickými auty. Občanům totiž chtěli ukázat, že života s elektrickými auty se dnes už opravdu nikdo nemusí bát a jako ukázku pokrytectví a ubohosti své elektromobily dobíjeli naftovou centrálou. Dokonalý výsměch občanům EU.

Událost, která znevážila všechna dosavadní tvrzení EU o připravenosti unie na příchod plošné elektromobility, proletěla médii jako ohnivá koule. Situace, kdy elektrické auto dobíjíte pomocí elektrocentrály na fosilní palivo samozřejmě není nijak výjimečná a často se tento způsob používá jako nouzové řešení při záchraně auta bez „šťávy“. V tomto případě však šlo o frašku a ukázku nepřipravenosti unie na plošnou elektromobilitu v přímém přenosu. Jejími hlavními aktéry přitom byli ti, kteří povinnou elektromobilitu pro všechny občany prosazují nejhlasitějším boucháním do svých úřednických stolů. Nešlo o žádné nouzové řešení s nečekaným vybitím aut, ale o předem připravené politické setkání v Lyonu. Stačilo přitom pár elektrických aut s prominentními hosty a ani město jako Lyon si se situací nedokázalo poradit.

Když se rozhoduje zpoza stolu

O co vlastně šlo? Podle tvrzení redaktorů lyonského deníku Le Parisien se v Lyonu začátkem února 2022 sešli ministři zdravotnictví a zahraničí jednotlivých členských států EU. Na příkaz EU použili na služební cestu elektrická auta, ale jak se ukázalo po dojezdu do cíle společné konference, nebylo je kde všechny ve stanoveném čase nabít. Organizátor však přišel s elegantním řešením – elektrická auta dobíjeli pomocí naftové elektrocentrály (auta “napíchnutá” na naftových elektrocentrálách vyfotili redaktoři deníku Le Progres). Ministrům se tak na služební cestě podařilo paradoxně vyprodukovat ještě více emisí CO2, než kdyby na cestu použili naftová auta namísto elektromobilů.

Bez ohledu na to, jaké bylo pozadí celé blamáže, na nejvyšší politické úrovni se něco takového nemůže stát. Zároveň šlo o krásnou ukázku nepřipravenosti EU na plošnou elektromobilitu. Legislativa je přitom již nastavena tak, že auta na fosilní paliva budou muset dříve či později úplně opustit silnice. Jak by se s podobnou situací mohl vypořádat běžný občan? Nijak, podle představitelů EU totiž nic podobného nemůže nastat a plošnému používání elektrických aut nic nebrání.

Jen pro zajímavost, v nedávné minulosti jsme už nejednou byli svědky, kdy politici odmítli na služební cesty používat elektrická auta a navzdory hlasitému prosazování elektromobility pro běžné občany, oni sami raději používají služební auta na fosilní paliva. Zdá se, že ani samotným politikům používání elektrických aut v praxi příliš nevoní.

.

« »