dalnice-bez-poplatku-jak-ji-poznat-a-kde-jsou

Přehled výše pokut za absenci dálniční známky v Evropě

25. 1. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Každá země má své placené úseky, na kterých by měli mít řidiči zaplacenou dálniční známku. Někdy se ale stane, že někdo zariskuje a vyjede na placený úsek bez zaplaceného kupónu. Jaké pokuty je následně čekají?

Selský rozum radí, aby si člověk dálniční kupon zaplatil, protože ho vyjde mnohem levněji, než následná pokuta. I přes tento fakt se stále najdou odvážlivci, kteří vyjedou bez dálniční známky, ale pak brečí nad svou hloupostí a zbytečně platí.

Dnes přinášíme přehled, kolik nepoctiví řidiči mohou zaplatit na pokutách, které se týkají absence dálničních známek v některých evropských státech, někdy je to opravdu pořádná sumička.

Česko

Domovská země je výhodná v tom, že pokud se vám nechce platit za dálnici, můžete zvolit poněkud zdlouhavější cestu přes okresky. Nicméně pokud na dálnici přeci jen vjedete a nebudete mít zaplaceno, pak vás čeká pokuta až 20 tisíc korun.

Německo

Zatím se všichni řidiči mohou radovat, protože pro ně platí osvobození od placení dálničních úseků. Bohužel tato radost nebude trvat donekonečna, protože německá vláda už schválila kroky k zpoplatnění dálničních a rychlostních úseků.

Rakousko

Další německy mluvící země, avšak tady už se s dálničními známkami počítá a pokud ji řidič nebude mít zaplacenou buď online, nebo v podobě papírového lístečku přilepeného na čelním skle, pak se může „těšit“ na pokutu 120 euro na místě a 300 až 3000 euro ve správním řízení.

Polsko

Jestliže se vydáte na průzkum východních sousedů, pak mějte na paměti, že musíte zaplatit částku – nebo-li mýtné, dle ujetých úseků. To znamená, že si na začátku vezmeme lístek a vše zaplatíte v mýtné bráně na konci cesty, podle toho kolika úseky jste projeli. Další výhodou Polska je, že jsou zpoplatněné jen některé úseky dálnic. Pokud lístek ztratíte nebo si ho nevezmete, automaticky platíte nejvýše možnou částku za vozidlo v určeném úseku.

Slovensko

U našich sousedních bratrů je už několik let funkční systém elektronických dálničních známek. Nyní vás čeká pokuta bez dálniční známky 150 euro, ale s novinkou. Pokud pokutu uhradíte do 15 dní od oznámení, může vám být pokuta zmírněna na 100 euro. Naopak pokud jste pirátem silnic, můžete sáhnout hlouběji do kapsy, obzvlášť pokud se dopustíte dalších dopravních přestupků, můžete nakonec zaplatit až 500 euro.

Itálie

Vzhledem k aktuálním pandemickým podmínkám a státním opatřením nevyrazíte na zimní lyžovačku do Alp, nicméně až to bude možné, dejte si pozor, kudy pojedete a zda máte zaplacený příslušný dálniční poplatek nebo mýtné v určených úsecích. V opačném případě hrozí pokuta až 340 euro.

Francie

Ani v zemi galského kohouta si nebudete moci vyjet na dálnici bez zaplacení. Pokuty jsou poměrně vysoké, a tak si na to dávejte pozor, protože za ušetřené peníze si můžete koupit třeba dobré víno. Pokuta za absenci dálniční známky činí až 750 euro.

Maďarsko

Pravidelný cíl pro všechny, kteří se chtějí vykoupat v horkých pramenech zdejších lázní nebo si pochutnat na pravém langoši. Jenže průjezd zpoplatněnými úseky vás může přijít draho, takže si ve finále ani jednu z těchto specialit nedopřejete, ba ne pokuta není vysoká, ale rozhodně zabolí. Pokuta činí: až 14 875 HUF (v překladu na české koruny: 1200 korun)

Slovinsko

Pokud nechcete přímo do Chorvatska k moři, můžete zkusit ekofriendly Slovinsko. Sice jeho pobřeží činí 42 kilometrů, ale stojí za to. Průjezd dálničních úseků je zpoplatněn, proto v opačném případě, kdy nebudete mít zaplaceno, vás čeká pokuta: až 300 euro.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/