adblue

Připravte se na nedostatek AdBlue, varují Němci: Může za to drahý plyn

19. 9. 2022 • Novinky

Pamatujete si na paniku, když se přibližně před rokem objevily první informace o hrozícím nedostatku močoviny pro moderní naftové motory? Lidé vykoupili všechny zásoby, což v kombinaci s politickými rozhodnutími vedlo k tomu, že ceny AdBlue násobně vzrostly. Němci však varují, že problému není ani zdaleka konec a nedostatek AdBlue může být znovu aktuální.

Roztok močoviny snižující emise moderních naftových motorů je pro jejich provoz nezbytný. Technicky by je sice bylo možné provozovat i bez vstřikování AdBlue do výfukového potrubí, ale z legislativního hlediska to možné není. Pokud tedy chcete naftové auto používat, AdBlue budete nutně potřebovat. Tento fakt nedávno způsobil obrovskou paniku, během níž se mnozí vystrašení lidé močovinou až nepřiměřeně předzásobili a výrobci nestíhali zásobovat obchody. K tomu se přidala některá spekulativní rozhodnutí na politické úrovni a rázem byla cena této vzácné tekutiny na násobcích původní hodnoty. Jak se však ukazuje, podobný scénář by se při troše neopatrnosti mohl velmi snadno zopakovat.,

Série zvláštních náhod

Přestože je moderní přeplňovaný naftový motor dnes jedním z nejefektivnějších pohonů, politická rozhodnutí na nejvyšší úrovni dělají vše pro to, aby jej lidé přestali upřednostňovat a uvažovali spíše směrem k elektrifikovaným vozidlům. Stačí se dnes podívat na ceny nafty vůči benzínu a je zřejmé, že provozovat dnes naftové auto, není žádné lízání medu. Aby toho nebylo málo, blíží se další hrozba.

Jeden z největších producentů AdBlue v Německu, společnost SKW, totiž zvedá varovný prst a upozorňuje, že momentálně vysoké ceny plynu výrazně ohrožují výrobu této tekutiny. Ty způsobily navýšení výrobních nákladů na AdBlue ve výši 30 milionů eur měsíčně, což není pro SKW rentabilní. Ve všech výrobních závodech proto snížili objem výroby AdBlue a v několika ji dokonce úplně zastavili. Mluvčí SKW potvrdil, že začali s výprodejem posledních skladových zásob a nedostatek AdBlue se na trhu může projevit už za dva týdny. Na situaci už zareagovali i velcí němečtí přepravci, kteří začínají vytvářet větší zásoby. Jak se situace vyvine dál, zůstává prozatím otázkou. Dokud se však ceny plynu nesníží, zlepšení situace nelze očekávat, odkazuje SKW.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz