Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Revoluční novinka: Ultrarychlé nabíjení elektroauta za 72 sekund

1. 12. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Elektrická auta i v dnešní době čelí negativu v podobě delší doby nabíjení v porovnání s klasickým tankováním benzínu či nafty. Odradit to může cestovatele na delší trasy, kteří jsou zvyklí na krátké zastávky na čerpací stanici a rychlé pokračování v jízdě. Vývoj však pokračuje rychlým tempem. Ultrarychlé nabíjení elektroauta již klepe na dveře a potvrzuje se tak, že elektrická auta budeme nabíjet v době srovnatelné s tankováním konvenčních paliv.

Švýcarský startup Morand pracuje na technologii, která prý umožní ultrarychlé nabití elektrického auta. První výsledky působí víc než zajímavě. Během testů se baterie nabila na 80 procent za 72 vteřin, což je opravdu výborný výsledek. 98procentní výsledek trval 120 sekund a na 100% nabití bylo třeba počkat 2,5 minuty.

50 tisíc nabíjecích cyklů

Třeba říci, že výsledků bylo dosaženo se 7,2 kWh prototypem, což je hodnota velmi vzdálená od toho, co nabízejí některé nejmodernější elektromobily. Morand slibuje, že jeho novinka je schopna efektivního provozu při extrémních teplotách a přináší silný potenciál pro více nabíjecích cyklů v porovnání s dnešními elektrickými vozidly. Startup tvrdí, že technologii bezproblémově otestoval v rozmezí více než 50 000 nabíjecích cyklů.

Nová technologie by se dala označit také za hybridní – kombinuje totiž vlastnosti superkondenzátoru s běžnou baterií na chemické bázi. Ve výsledku tak vytváří odolný a extrémně rychle dostupný zdroj energie, který lze „doplnit“ během několika vteřin. Morand uvádí, že jeho řešení eTechnology je schopno extrémně rychlého nabíjení s větší spolehlivostí než jiné systémy pro ukládání energie.

Pozdější nasazení technologie může být opravdu široké – od elektroaut, přes drony až po například vlaky. „S mnohem rychlejším nabíjením se otevírají nové možnosti v celém spektru dopravy, zařízení a jiných činností,“ popisuje Benoît Morand, zakladatel a výkonný ředitel startupu. Morand nyní usiluje získat prostředky na své další financování, aby se posunul k širšímu budování vlastní výroby.

.

« »