trojuhelnik_large

Řidiči budou muset nahradit výstražné trojúhelníky za výstražná světla

14. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Evropská unie není nadšená z výstražného trojúhelníku, a tak se řidiči budou muset poohlédnout po systému, který navíc bude sledovat jejich polohu.

Povinná výbava vozidla zahrnuje lékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro řidiče a sadu na opravu pneumatiky nebo rezervní kolo, případně uzavřenou pojistku s asistenční službou. V tuto chvíli je však třeba zdůraznit povinnost výstražného trojúhelníku, který slouží k označení nehody nebo poruchy vozidla. Nicméně trojúhelník by se mohl brzy stát minulostí.

Evropská unie připravuje revoluční změnu v oblasti bezpečnosti silničního provozu. V rámci této změny má být ikonický výstražný trojúhelník nahrazen pokročilou technologií – výstražnými světly. O co jde? Na začátku roku představila Evropská komise návrh týkající se řidičských průkazů a bezpečnosti silničního provozu. Zrušení výstražných trojúhelníků a jejich nahrazení homologovanými výstražnými svítilnami je jedním z klíčových prvků tohoto návrhu.

Avšak tato inovace je aktuální pouze ve Španělsku. Pokud se vše povede tak, jak si EU přeje, nová výstražná světla budou homologována. Cílem je rychle a efektivně signalizovat nehodu nebo poruchu vozidla. Klíčovým datem pro tuto změnu je 1. ledna 2026, kdy má být výměna výstražných trojúhelníků za výstražná světla povinná.

Nová světla budou vybavena LED technologií a schopna budou signalizovat poruchy a nehody z více směrů, což zvyšuje viditelnost a bezpečnost na silnici. Dalším pozitivním aspektem nových výstražných svítilen bude schopnost přenášet informace o poloze vozidla prostřednictvím mobilní sítě, což umožní rychlý přístup záchranným složkám k místu nehody nebo poruchy.

Zavedení této technologie v rámci Evropské unie bude pravděpodobně postupné. Je to změna, na kterou se řidiči budou muset připravit, ale snaha zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit rizika nehod a poruch snad stojí za to.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz