crop_870_400_1575290077-kodiaq-rs-001

Škoda KodiaQ RS už není nejrychlejší sedmimístné SUV

3. 12. 2019 • Novinky, Zajímavosti

Titulem nejrychleji sedmimístné SUV se doposud pyšnila Škoda KodiaQ RS. Fabrika ji dokonce poslala na Nürburgring, na kterém zvládla jedno kolo za 9:29:84. Stačilo na to 176 kW z naftového motoru 2,0 BiTDI. Nyní však Bentley skočilo automobilce Škoda do úsměvu. Postavilo sedmimístné SUV Bentley Bentayga s maximální rychlostí 306 km/h. Pokud se rozhodne pro oficiální kolo na Nürburgringu, Škoda má po rekordu.

Automobilka Bentley své velké SUV Bentayga nikdy neprezentovala jako vysloveně sportovní adrenalinové nářadí. Přesto by takovým autem, zejména v nejvýkonnější verzi Speed poháněné benzínovým motorem 6,0 W12, klidně mohlo být. Automobilka se spíše soustředila na zdůraznění univerzálnosti Bentaygy a její silné praktické stránky. Nyní však přichází s dalším výrazným argumentem: Odveze sedm pasažérů.

Bentley Bentayga pro sedm nemá být jen autem s nouzovou třetí řadou sedadel. Naopak výrobce proklamuje, že luxus hodný značky pocítí i cestující na nejzadnějších dvou místech. Sedadla se vyklápějí z podlahy kufru, vše se přitom pochopitelně děje pomocí elektrických servomotorů. Třetí řada sedadel má údajně poskytovat nejen dostatek prostoru, ale i vlastní klimatizační okruh a zábavný multimediální systém. Zda jde jen o silné řeči, nebo realitu, nevíme, na zveřejněné fotografii to každopádně vypadá tak, že na nějaké prostorové kompromisy se zadní cestující přece jen musí připravit.

Bentley nabídne motory V8 i W12 ve verzi Speed. S dvanáctiválcem pod kapotou se tak stává suverénně nejvýkonnějším (467 kW/635 k) i nejrychlejším (306 km/h) sedmimístným sériovým SUV na trhu. Automobilka nemá potřebu posílat ho na Nürburgring, kdyby se tak však stalo, Škoda KodiaQ RS by s velkou pravděpodobností o svůj titul přišla. Uvidíme, možná si Bentley nenechá ujít příležitost a hozenou rukavici nakonec přece jen zvedne.

.

« »