1664266711-skoda-octavia-rs-iv-2020-1280-04

Škoda opustí levné modely: Nejlevnějším se postupně může stát Octavia

30. 9. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Příchod elektromobility a postupný přechod od aut se spalovacími motory s sebou přináší také změny produktového portfolia jednotlivých značek. Změny přitom čekají i tradiční výrobce. Zejména ty, kteří vyráběli menší dostupná auta s benzinovými motory. V duchu těchto změn Škoda opustí levné modely a je reálné, že nejdostupnějším autem se stane Octavia.

Přechod od spalovacích motorů na elektrická auta je, zdá se, nezvratný proces, který se již dnes bezprostředně dotýká všech automobilových výrobců. Není to však rozhodnutí odborníků, lidí z vývoje, ale spíše politicko-lobbistické rozhodnutí a tlak. Zda nastolený trend vydrží, případně zesílí se ukáže po roce 2025, kdy bude plně možné vnímat důsledky současné energetické krize. Na elektromobilitu nejvíce přecházejí značky z Evropy, ale stranou nezůstává ani zbytek světa. Podstatně jiné technologie, jejich rychlý vývoj a nové cenové poměry v dodavatelských řetězcích s sebou přinášejí i nový pohled na mobilitu. Změní se také vnímání jednotlivých automobilových segmentů a zejména cenové poměry mezi nimi. Na tyto změny se pochopitelně připravuje také koncern Volkswagen a jeho mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Jak uvádí podnikový magazín Škodovácký odborář, tu čekají v horizontu příštích deseti let doslova revoluční změny.

Správná nabídka ve správném čase

Jak se říká, kdo se nepřizpůsobí, ten nepřežije. A platí to i pro rozvíjející se automobilový průmysl. Tradičním pohledem se sice může zdát, že dobré časy končí, ale kde něco končí, tam něco nového začíná. Asi tak je třeba vnímat aktuální vývoj ve více automobilkách, které „za oponou“ již nyní připravují změny. A na ty budou zákazníky postupně připravovat. Jak se zdá, podobnému scénáři se nevyhne ani Škoda Auto.

Že se tak skutečně děje, naznačila také odpověď šéfa koncernu VW, Olivera Blumeho, v podnikovém magazínu české automobilky, kde odpovídá na otázku Karla Matějky z technického vývoje o tom, proč Škoda Auto opustí pozice levnějších modelů a nejlevnějším modelem se pravděpodobně postupem času stane Octavia. Blume otázku nijak nerozporoval a odpověděl: „To je otázka flexibility a mixu výroby, který bude automobilka potřebovat ještě nejméně deset let.“ Zároveň potvrdil, že jde o správné načasování nabídky pro nového zákazníka a potvrdil, že příslušná rozhodnutí o dalším směřování padnou již brzy. Zdá se tedy, že i Škoda Auto musí své zákazníky postupně připravit na dražší mobilitu a fakt, že základní modely už nebudou malá auta bez výbavy za výprodejové ceny.

.

« »