skoda-superb-2020-32

Škoda přišla o nejvýnosnější vůz, říká předák z Kvasin o výrobě Superbu v Bratislavě

20. 11. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Nedávno jsme vám přinesli zprávu o tom, že VW v Bratislavě by měl dostat pořádnou finanční injekci. Výroba Passatu a Superbu v Bratislavě by měla znamenat novou éru, která se však nemusí líbit všem. Například právě v Mladé Boleslavi nejsou z tohoto nápadu zrovna nadšení. Protože však VW rozhodl, Passat a Superb by se i tak vyráběl jinde. V prvotním případě to totiž mělo být Turecko a Česká republika by o výrobu Superba s největší pravděpodobností přišla tak či tak.

Odborový předák automobilky Škoda Jaroslav Povšík si myslí, že VW “ukradl” nejvýnosnější vlajkovou loď. Podle zdroje se sice o pracovní místa nemusí obávat, ztráty ve výrobě by měly totiž doplnit zvýšení kapacit pro jiné modely, například pro KodiaQ.

Ačkoliv Superb plánují přesunout s Passatem do Bratislavy, vývoj obou aut by měl být v České republice. Na jedné straně tak přijdou o manuální výrobu, na druhou jim zůstanou možnosti na vývojové pozice a “mozky” automobilky tak nemusí odcházet do zahraničí.

Samotná automobilka tato tvrzení však stále nechtěla komentovat. O přesunu výroby Superba se přitom spekulovalo již déle. Podle zdroje jsou náklady na výrobu Superba v Bratislavě níže, dokonce na úrovni Turecka. Takže v konečném důsledku je Slovensko pro VW mnohem zajímavější než Turecko. Automobily nemusí do Evropy dovážet z velké dálky a také geopolitická situace je ve střední Evropě příznivější.

.

« »