octavia

Škodovky stále drtí trh ojetin: Nafta se vrací do hry

27. 4. 2021 • Novinky, Zajímavosti

V prvním kvartálu letošního roku byly nejprodávanějšími ojetými vozy opět Škoda Octavia a Škoda Fabia. Na třetím místě se umístila Škoda Superb, která na této pozici vystřídala vůz Volkswagen Passat. Deset nejprodávanějších modelů ojetých vozů tvořilo 38,6 % trhu.

Oproti stejnému období loňského roku si z hlediska podílu polepšila Škoda Octavia, která už zaujímala prakticky 12 % trhu ojetých aut. Svůj podíl navýšila také Škoda Superb (z 3,4 na 3,8 %). Ford Mondeo se posunul z 9. na 11. pozici. V rámci těchto pozic je ale dlouhodobě rozdíl v podílu minimální a hrají zde roli setiny procentního bodu, proto je u TOP 10 nejprodávanějších vozů uveden i Ford Mondeo na 11. pozici.

Prodejní cena

Průměrná cena ojetých osobních vozů, které se v prvním kvartálu letošního roku nabízely k prodeji, stoupla meziročně o 2 % na 234 000 Kč, což je důsledek nižšího počtu dovezených ojetých vozů ze zahraničí, ale také snížení stáří nabízených vozů, zejména těch s českým původem. Obchodníci zvyšují ceny také kvůli ušlým ziskům během koronavirových opatření. Na růst cen má vliv i menší nabídka ojetých vozů na trhu.

Preference jednotlivých typů pohonů

V prvních třech měsících letošního roku převažovala mezi prodávanými ojetinami auta s dieselovým motorem (54 %). Podíl těchto vozů zůstává dlouhodobě stejný. Podíl ojetých aut s benzinovým motorem dosahoval stabilních 43 %.

Udávaný stav kilometrů na tachometru

V prvním kvartálu letošního roku byla průměrná hodnota na tachometrech prodávaných ojetých osobních vozů 155 000 km. Meziročně se průměrný počet ujetých kilometrů vrátil zhruba na svoji úroveň. Oproti stavu ke konci loňského roku však došlo k poklesu o 7 tisíc kilometrů, což lze přisoudit snížení průměrného stáří prodávaných aut během posledních měsíců.

Vzhledem k požadavkům kupujících, kteří stále často hledají vůz s co nejmenším počtem najetých kilometrů, což považují za určitou garanci technického stavu vozidla, a potřebě prodávajících prodat co nejvíce aut v důsledku výpadku velké části příjmů během posledního roku, však častěji dochází ke stáčení tachometrů. Skutečný průměrný kilometrový nájezd tak bude vyšší. K manipulaci s počitadlem najetých km dochází u více než třetiny aut, průměrné stočení se pohybuje okolo 90 tisíc kilometrů. Tachometry se stáčí i opakovaně, výjimkou není ani stočení o desítky tisíc kilometrů na hodnoty zánovního vozu.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html