audi_e-tron_gt_22

Škodu 120 rozebrali za dvě hodiny: Recyklace elektromobilu však zůstává problémem

29. 4. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Ekologická recyklace aut, která již dosloužila, je dnes slušně zvládnutý proces, který recyklační společnosti většinou nezaskočí. Jak prozradil zástupce jedné z nich, starou Škodu 120 rozebrali za dvě hodiny, recyklace elektromobilu je však téměř zastavila. Po trakční baterii z elektrického auta museli přijít se speciálním vozidlem odborníci až z Francie.

Průměrně 5 hodin a je po všem

Recyklace průměrného vysloužilého vozu dnes trvá přibližně 5 hodin. Během tohoto náročného procesu musí vypustit provozní kapaliny, demontovat celky, roztřídit materiály podle jednotlivých kategorií a připravit je na pozdější recyklaci. S rostoucí složitostí a materiálovou rozmanitostí nových aut, rostou i nároky na jejich recyklaci. Když se před 10-15 lety recyklovala Škoda 120, kromě kovů tam bylo jen pět druhů dalších odpadů, auto se proto rozebralo za hodinu. Náklady na recyklaci zvyšují textilie, plasty či sklo, které musí společnost shromažďovat a následně je vozí k dalším zpracovatelům, kterým za jejich zneškodňování pochopitelně dále platí. Zmíněný obsah kovové suroviny na úrovni 70% přitom platí pro auta staré přibližně 15 let.

Elektromobil je zatím problém

Elektrické vozy jsou například po dopravních nehodách vyřazovány už dnes. Totéž, jen v menší míře, přitom platí i pro hybridní vozy. Nikdo přitom však zatím systematicky neřeší, jak se o taková vozidla postarat. Jako příklad uveďme situaci, kdy firmy na recyklaci vozidel nemohly najít žádného lokálního “likvidátora” elektrického odpadu. Nakonec to museli řešit přes zpracovatele z Francie, který pro jedinou baterii poslal speciální vozidlo.

Odkrývá se tak problém, o kterém se ví, ale zatím se pravděpodobně neřeší na potřebné úrovni. Vypadá to tak, že je to podobné, jako s elektromobily samotnými – elektrických aut je dost a jejich technika je už dnes na vysoké a velmi použitelné úrovni, požadovanému tempu zavádění elektromobility však nestíhá samotná dobíjecí infrastruktura.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html