audi-q5-sportback-2023-1

Test AUDI Q5 Sportback 50 TDI quattro

5. 5. 2023 • AUDI, Luxusní vozy, Novinky, Testy

Motor: 95%

převodovka: 95%

podvozek: 90%

zpracování: 100%

praktičnost: 80%

Verdikt:

Modernizované Audi Q5 kombinuje sportovní charakter s vynikající využitelností v každodenním provozu a nabízí široký výběr informačních, zábavních a asistenčních systémů. Ještě ostřejší rysy designu nejprodávanějšího  SUV v prémiovém segmentu střední třídy na evropských trzích umocňují identitu Q. Novinkou je karosářská varianta Sportback, která nabízí elegantnější vzhled á la coupé a lepší aerodynamiku. Že přijdete o kufr? Ale kdeže, rozdíl je jen 10 litrů v základní konfiguraci oproti běžné verzi Q5.

Designéři Audi v rámci modernizace exteriéru vzhled ještě více zvýraznili řadou osobitých detailů. Osmiúhelníková maska chladiče Singleframe je nyní mělčí a vypadá širší než dosud. Krajní otvory pro přívod vzduchu jsou vyšší a rozdělují je lichoběžníkové vložené prvky. Horní část světlometů LED má nový charakteristický design světel pro denní svícení. Q5 vyvolává nyní při pohledu ze strany dojem mimořádné lehkosti a větší světlé výšky díky nově navrženému krytu bočních prahů. Vzadu je nový ozdobný prvek mezi zadními svítilnami a nový difuzor s horizontálním žebrem. Kromě standardní výbavy jsou na přání k dispozici dvě stylistické linie. Advanced line je vybavena chromovanými svislými žebry na masce chladiče Singleframe a spodními ochrannými panely pod předním a zadním nárazníkem ve stříbrné barvě místo černé. S line zahrnuje sportovní voštinovou mřížku masky chladiče a chromovanou lištu po obvodu zadního difuzoru. Dvě z dvanácti nabízených barev laku karoserie jsou nové – zelená district a modrá ultra. Na přání se dodává paket černých ozdobných prvků. Nízká plocha bočních oken směrem k zádi rychle klesá a třetí boční okno má vzadu špičaté zakončení. Výrazně skloněné zadní okno ve spojení s vizuálně vysoko vzhůru protaženým nárazníkem dodává modelu Q5 Sportback velmi dynamický a působivý vzhled.

audi-q5-sportback-2023-7 audi-q5-sportback-2023-23

Na přání dodávané zadní svítilny OLED jsou rozděleny do tří částí po šesti segmentech, což umožňuje designérům a vývojářům značky Audi vytvářet různé světelné designy a charakteristický vzhled na základě společného hardwaru. Zákazníci si při objednávce svého vozu mohou vybírat ze tří charakteristických designů zadních svítilen se specifickými funkcemi „coming home“ a „leaving home“. Nezaměnitelný vzhled svítilen se změní také při přepnutí systému Audi drive select do režimu „dynamic“. Zadní svítilny OLED jsou vybaveny rovněž detekcí blízkosti. Pokud se účastník silničního provozu přiblíží zezadu ke stojícímu vozu Q5 na méně než dva metry, všechny segmenty OLED se rozsvítí. Pokud se Q5 rozjede, vrátí se k původnímu světelnému designu.Spektrum funkcí zadních svítilen je završeno dynamickými ukazateli směru. OLED jsou extrémně hospodárné organické elektroluminiscenční diody, které vytvářejí povrch, z něhož vychází homogenní světlo.

Základní výbavou modelu Q5 jsou nyní světlomety LED. Na přání je mohou nahradit světlomety Matrix LED. Jejich dálková světla s inteligentním, variabilním ovládáním poskytují vyšší úroveň bezpečnosti a komfortu bez oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

audi-q5-sportback-2023-24

Q5 Sportback je s vnější délkou 4,69 metru o sedm milimetrů delší než výchozí model Q5 při shodné vnější výšce (1,66 metru) a šířce (1,89 metru). Stejně nízký je i součinitel aerodynamického odporu vzduchu 0,30. Dlouhý rozvor náprav 2,82 metru vytváří velkorysý vnitřní prostor. V přehledném a vzdušném interiéru převládají horizontální linie. Zákazník může dodat interiéru ještě elegantnější, resp. sportovnější charakter výběrem vnitřní výbavy „design selection“ nebo „S line“. Jejich součástí je široký výběr barev a materiálů pro čalounění až po nejkvalitnější jemnou kůži Nappa. Linie „design selection“ zahrnuje paket dekoračního osvětlení plus, které cílenými světelnými efekty zvýrazňuje vysokou kvalitu řemeslného zpracování interiéru automobilu značky Audi.

Zavazadlový prostor pojme 510 litrů, se sklopenými opěradly zadních sedadel to je 1480 litrů při využití celé výšky interiéru až po strop. Nový člen rodiny Q5 může být na přání vybaven zadními sedadly plus, která jsou podélně posuvná a mají nastavitelný sklon opěradel. V případě potřeby se tím zvětší objem zavazadlového prostoru v základním uspořádání až o 60 litrů. Na druhé straně poskytují tato sedadla také vyšší úroveň komfortu cestujícím vzadu, pokud si sedáky posunou do krajní zadní polohy a opěradlo nastaví do optimálního sklonu. Na přání se dodává rovněž paket odkládacích schránek a doplňků pro zavazadlový prostor. Elektrické ovládání zadního výklopného víka je součástí sériové výbavy. V kombinaci s komfortním klíčkem, dodávaným na přání, se otvírá pohybem nohy pod zadním nárazníkem.

audi-q5-sportback-2023-21

U linie S line sériově dodávaný sportovní podvozek nabízí díky tuhému nastavení bezprostřední kontakt s vozovkou. Jako alternativu nabízí Audi podvozek s elektronicky řízenými tlumiči nebo mnohostranné a komfortní adaptivní vzduchové odpružení (adaptive air suspension). Vzduchové odpružení mění světlou výšku vozidla v širokém rozsahu 60 mm. Pro jízdu po nezpevněných cestách lze světlou výšku zvětšit až o 45 mm. Při rychlé jízdě se karoserie automaticky sníží o 15 mm. To snižuje aerodynamický odpor a současně zvyšuje hospodárnost. Z nižšího těžiště vozu profituje také jízdní dynamika. Pro komfortní manipulaci se zavazadly lze záď stojícího vozidla snížit o 55 milimetrů.

Na přání dodávané dynamické řízení mění převod a charakteristiku posilovače řízení v závislosti na rychlosti jízdy. Při pomalé jízdě zlepšuje ovladatelnost strmý převod a silnější účinek posilovače. Ve vyšších rychlostech má méně strmý převod pozitivní vliv na směrovou stabilitu při jízdě přímým směrem. V nabídce je celkem 20 designů kol s průměrem ráfku od 18 do 21 palců.

Design interiéru je zaměřen na horizontální linie, čímž vzniká pocit rozlehlého prostoru a lehkosti. Elegantní oblouk ozdobného obložení odděluje horní a spodní části přístrojové desky. Největší pozornost přitom přitahuje nový dotykový displej MMI s akustickou zpětnou vazbou. Místo dosud používaného otočného ovládacího tlačítka na konzole středového tunelu nyní zaujímá odkládací přihrádka Zákazníci si mohou pro model Q5 vybrat také tři varianty interiéru: základní, design selection a S line. Jednotlivé varianty lze navíc libovolně kombinovat s pakety vnější výbavy. Vnitřní výbava design selection zahrnuje paket kontur/dekoračního osvětlení, jehož součástí jsou rozmanité světelné efekty, které dokonale umocňují typickou kvalitu řemeslného zpracování interiérů vozů Audi.

audi-q5-sportback-2023-30 audi-q5-sportback-2023-29

Za novým uspořádáním ovládacích prvků v modernizovaném modelu stojí nová zařízení na základě třetí generace modulární platformy informačních a zábavních systémů MIB 3, která nabízí desetinásobek výpočetního výkonu předchozí platformy MIB 2. Základem je konvenční přístrojová deska s centrálně umístěným informačním systémem řidiče. Na vrcholu nabídky stojí Audi virtual cockpit plus – 12,3“ digitální displej s vysokým rozlišením a třemi různými grafickými uspořádáními. Řidič tento displej ovládá na multifunkčním volantu. Na přání je k dispozici také průhledový displej.

Sériovou výbavou modelu Q5 je centrální 10,1“ dotykový displej MMI. Jeho ovládání je extrémně snadné díky struktuře menu s plochými hierarchiemi. Systém umožňuje textové vyhledávání s nápovědou. Řidič může zadávat znaky a písmena manuálně nebo prostřednictvím hlasového ovládání, které rozumí mnoha pokynům z běžného hovorového jazyka. Systém hlasového ovládání může ve spojení s informačním a zábavním systémem MMI navigation plus včetně služeb Audi connect navigation & infotainment využívat přístup ke cloudu, který poskytuje ještě větší flexibilitu. Celkově se modernizace “kvépětky” povedla a auto působí stále velmi svěžím dojmem zvenčí i uvnitř. Změny se udály také pod kapotou, i když jen decentní.

audi-q5-sportback-2023-31

Pod kapotou testovaného fešáka je přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu tří litrů, kterému chutná nafta. Ten ze sebe dostane 210 kW a tučných 620 Nm! To stačí k tomu, aby se tohle kombi dostalo na stovku za 5.7 sekundy. Všechen výkon se na silnici samozřejmě přenáší skrze pohon všech kol Quattro – nemusíte tak mít strach, že bude mít s přenosem síly na silnici problém. Motor má elánu na rozdávání a s autem si hraje, jak kdyby nevážilo zhola nic. Je tedy pravda, že na rozdíl od konkurenčních šestiválců se skutečně probere až lehce nad dvěma tisíci otáček – tedy o kousek výš – jeho medvědí síla je ale působivá.

Oproti „řadovým šestkám“ mu taky trochu chybí na sametovosti, ale vynahrazuje to charakterem a zajímavým zvukem. Standardně jde o 48 voltový mild-hybrid. Elektrický člen pomáhá vyhlazovat prodlevu na sešlápnutí plynu. Reakce jsou tak mnohem předvídatelnější, než tomu bylo dřív. Motor je to zkrátka vynikající. Stejně povedené je spárování s osmistupňovou automatickou převodovkou. Ta řadí zcela neznatelně, rozjezdy jsou sametové a když je potřeba, můžete si pomoct pádly pod volantem. Spotřeba je taky něco, s čím dokážu žít. Celý týden se mi bez problémů dařilo držet pod devíti litry, při klidné jízdě i o litr méně. Verze 50 TDI mi zkrátka pro takové auto připadá jako ideální.

audi-q5-sportback-2023-3

Silnou stránkou Audi Q5 je skvěle vyvážený podvozek, který uspokojí náročné požadavky na sportovní charakteristiku i komfort. Víceprvkové zavěšení předních a zadních kol je mimořádně lehké, čímž vylepšuje nejen ovladatelnost, ale také hospodárnost.

Tohle SUV sice dovede i na zakroucené okresce jet rychle, ale brzy jsem zjistil, že mi to nedělá radost. Audi Q5 prostě není auto stavěné na zábavu. Daleko více mu sedí nenucená jízda, za což může i poměrně mrtvé řízení s těžkým chodem. Je to v první řadě vyklidněné pohodlné SUV, které nabídne skvěle odhlučněný interiér a spoustu prostoru. Žádné emoce tady nečekejte.

Plusy

– Úsporný, silný a kultivovaný motor
– Ticho v interiéru
– Prostornost a praktičnost
– Možnost luxusní výbavy

Minusy

–  Ovládání infotainmentu už jen dotykově

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz