bmw-x6-2021-m-sport-2

Útoky na SUV se šíří celou Evropou: Ekologičtí aktivisté verbují nové členy

8. 9. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Prodeje kategorie SUV válcují světové trhy, přičemž výrazně ekologicky zaměřená Evropa není výjimkou. Na nejednom trhu již tvoří více než polovinu celkových prodejů. S tím ovšem přicházejí i problémy. Útoky na SUV a velká auta jsou jedním z nich. Radikální aktivisté při nich obvykle vypouštějí vzduch z pneumatik těchto aut. Tento jev začíná nabírat na intenzitě.

Velké SUV to začínají mít v ulicích evropských měst obtížné. A nejen z důvodu zhoršených možností parkování či omezení vjezdu do center měst. Aby toho nebylo málo, stále častěji se stávají trnem v oku ekologických aktivistů, kteří začínají na SUV dokonce útočit. A to doslova. Evropou se totiž šíří vlna poškozování velkých SUV s odkazem, že tato auta nadměrně znečišťují životní prostředí a škodí planetě. Z nevinné zábavy se tak stává vážný problém. Často nezůstává jen u vyfouknutí pneumatik, ale dochází i k neoprávněnému ničení cizího majetku.

Návod, jak na to

Ekologičtí aktivisté seskupení pod označením The Tyre Extinguishers mají dokonce vlastní web, na kterém informují o svých aktivitách a dávají lidem rady, jak na ulici odlišit SUV od běžného „ekologického“ auta. Zní to jako vtip, ale je tomu tak. Dokonce verbují nové členy a ukazují návod, jak na ulici sfouknout pneumatiku SUV. Zainteresovaným oznamují, že najít SUV na ulici dnes není žádný problém, zejména pokud se jejich „zelená armáda“ zaměří na přepychovější části měst. Na stránce je zároveň leták, který si mají útočníci vytisknout a nechat ho postiženému autu za stěrači. Dokonce doporučují o svých činech informovat místní tisk.

Aktivity zmíněné skupiny odstartovaly v Londýně, postupně se však rozšířily do celé země a dnes už „operují“ i v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Švýcarsku, Belgii, ve Švédsku, ale také v USA a Kanadě. Problémem je, že někteří členové auta poškozují a pneumatiky rovnou propichují, nebo autům ničí lak. Kompetentní orgány proto začínají situaci řešit. Zda se hnutí The Tyre Extinguishers objeví i v Česku, zůstává otázkou.

.

« »