vic781ef9fadc_140239_10225472

V Praze mají časomíry na krátkodobé parkování. Auta rovnou odtahují

23. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

V Praze, podobně jako v jiných větších městech, bojují s nedostatkem parkovacích kapacit. Vznikly rezidentské zóny a zpoplatnilo se parkování pro nerezidenty. Nově tam uvažují dokonce o zpoplatnění parkovacích míst podle velikosti aut, přičemž hledají efektivní systém. V podstatě by mohly existovat tři kategorie: malá auta, standardní auta a velká auta.

Zatím však jde pouze o ideu, která má mnoho nedostatků. Například malá auta by mohla být auta ve velikosti Smartu, standardní by byla všechna od Fabie až po Superb a velká by byla SUV. Trochu zde funguje klišé o SUV, protože například Superb je výrazně delší než Kodiaq, který je však širší, avšak rozdíl je minimální. Uvidíme, jak bude vypadat finální návrh na zpoplatnění aut podle velikosti, až ho v Praze přenesou z roviny nezávazných diskusí na papír.

Co se však v Praze podařilo, je zvýšená kontrola na místech určených pro krátkodobé parkování, tedy pro zásobování nebo naložení, případně vyložení posádky. Mnozí řidiči totiž tato místa zneužívají a tam, kde je povolených maximálně 30 minut, parkují několik hodin, často i celý den.

Proto začali v několika pražských lokalitách na místech určených pro krátkodobé zastavení a zásobování montovat veřejnou časomíru, která ukazuje, jak dlouho na daném místě auto stojí. Systém městská část Praha 1 zatím nainstalovala v šesti lokalitách, dohromady hlídá 20 parkovacích míst vyhrazených pro krátkodobé parkování pro zásobování nebo návštěvníky institucí. Digitální tabule jsou na Národní třídě – před Palácem Metro a u Nové scény, na Václavském náměstí, ve Spálené ulici, na Smetanově nábřeží a na Štěpánské ulici.

Systém s časomírou zatím není přímo napojen na městskou policii, ale na jeho základě už z nejproblematičtějších lokalit (například z před poliklinikou Palackého) odtáhli řádově stovky vozidel, která vyhrazenou parkovací dobu výrazně překročila.

Tam, kde to není urgentní, dostávají „botičky“. Takovýto systém kontrolních veřejných časomír na parkovištích určených pro krátkodobé stání a zásobování vůbec není špatný nápad.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz