1699864595_volvo-em90-2024-1600-02

Volvo má poprvé vůz typu MPV: Je to elektromobil s dojezdem 730 kilometrů

13. 11. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Automobilový výrobce Volvo představuje svůj první vůz s karosérií MPV v historii. Není to však žádný malý a skromně vybavený model.

První informace o tomto projektu se dostaly na veřejnost minulý měsíc poté, co unikly obrázky z čínského patentového úřadu. Nyní sama automobilka zveřejnila oficiální fotografie a základní technické údaje.

Podle těchto údajů bude vozidlo s označením Volvo EM90, samozřejmě plně elektrické, cílit na prémiový segment zákazníků.

Interiér obsahuje pouze šest sedadel, zvláště ta ve druhé řadě připomínají křesla v letecké byznys třídě. Jsou posuvná dopředu a dozadu, vybavená vyhříváním, ventilací, sklápěcím opěradlem a vyklápěcí podložkou pro nohy, a kromě toho mají také vyklápěcí stolky. Před těmito sedadly se ze stropu vysouvá obrazovka s úhlopříčkou 15,6 palce.

Volvo tvrdí, že cestování v tomto vozidle bude velmi tiché díky speciálním pneumatikám a silné vrstvě odhlučňovacích materiálů v karosérii.

V podlaze vozidla je integrována vysokonapěťová baterie s kapacitou 116 kWh. Podle čínského homologačního cyklu umožňuje dojezd na jedno nabití 738 kilometrů.

Baterii lze nabít z 10 na 80 procent v průběhu půl hodiny pomocí stojanů se stejnosměrným proudem. Za pohyb vozu zodpovídá elektromotor umístěný na zadní nápravě, jehož výkon činí 272 koní. Vůz Volvo EM90 zvládne zrychlení z nuly na stovku během 8,3 sekundy.

Zatím není jasné, na kterých trzích bude tento vůz nabízen, ale první destinací bude pravděpodobně Čína.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz