volkswagen-golf-vii-gtd-21

VW končí s manuálními převodovkami: Automaty začnou přebírat vládu už za dva roky

30. 8. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Starý dobrý spojkový pedál a řadicí páka, obrazně řečeno, melou z posledního. Alespoň tedy v případě Volkswagenu. Německý koncern se rozhodl šetřit náklady na vývoj a v nejbližších letech proto přejde výlučně na automaty. Prvním modelem, který definitivně skončí s manuálními převodovkami, bude v roce 2023 představena třetí generace Volkswagenu Tiguan. Rozhodnutí se samozřejmě bude do budoucna týkat i ostatních značek koncernu včetně Audi, Seatu či mladoboleslavské Škody.

Transformace německého koncernu od manuálů k automatům má být podle zjištění německého respektovaného magazínu Auto Motor und Sport velmi rychlá. Po novém Tiguanu bude ještě v témže roce následovat Passat a na stejné vlně se následně svezou i ostatní modelové řady.

Co to pro zákazníka znamená? Pokud jste dosud dávali přednost klasickému řazení se spojkou a zároveň jste lovili ve vodách koncernu, do konce této dekády buď změníte své návyky, nebo budete muset začít hledat u jiných výrobců. Již v roce 2030 nebude na trhu v nabídce žádný model s manuální převodovkou a to nejen v Evropě, ale také ve Spojených státech či Číně.

Auto Motor und Sport ve svém článku sice zmiňuje pouze Volkswagen, ale je zřejmé, že se toto rozhodnutí dotkne i ostatních firem patřících do skupiny. Minimálně tedy značek Audi, Seat a Škoda, které dnes ještě manuály prodávají. Výjimkou bude možná jen Porsche, i když ani v případě sportovní značky není nic jisté.

Konec manuálů urychlí přechod na elektromobily

Přechod na automatické řazení půjde samozřejmě ruku v ruce i s postupným přechodem na elektrickou mobilitu. Volkswagen má v plánu prodávat automobily se spalovacím motorem do roku 2030, nejpozději však do roku 2033. Právě elektromobily mají zpravidla jen jednostupňové převodovky, takže řazení v jejich případě také odpadá

Podle analytické společnosti Jato je aktuálně na německém trhu v nabídce 5838 různých modelů, přičemž jen 1870 z nich má mimo jiné i manuální převodovku. Z nich 218 disponuje pětistupňovým manuálem, zbytek, tedy 1652 konkrétních aut, má šestistupňový manuál.

Volkswagen momentálně prodává 353 různých modelů v 15 samostatných řadách (mimo modelu Multivan). 214 z nich má automat (i s DSG) a 139 manuál. Například v Passatu je poměr manuálních převodovek k automatickým 8:21, v Tiguanu 18:31 a verze Allspace dokonce jen 2:13. Mimochodem VW následuje v tomto trendu automobilku Mercedes, která také oznámila, že s manuály postupně končí.

.

« »