bez-nazvulll

Vybíráme auto aneb na co si dát pozor

9. 1. 2020 • Novinky

Zatímco s vaším starým automobilem horkotěžko dojíždíte poslední kilometry, díváte se už po novém vozidle, které by vám mělo sloužit dobře i několik let. Nabídka automobilů je v dnešní době téměř neomezená. A tak po návštěvě několika salónů různých automobilek budete akorát více zmateni a nebudete vědět po čem vlastně sáhnout. Přinášíme vám pár rad, čím se při volbě nového vozidla řídit.

Jako první byste si určitě měli položit otázku, jaké jsou vaše potřeby? K čemu budete auto využívat? Jakmile se totiž zeptáte, ať už odborníků nebo laiků, jaké auto je nejlepší, vždy bude odpověď jiná. Tím pádem i každá správná. Někdo preferuje vozy SUV jiný zase kombi. Nyní je ale řada na vás si uvědomit, co chcete.

Mezi takové základní otázky, na které byste měli znát odpověď patří také, zda-li budete jezdit často na delší trasy, budete využívat jízdní vlastnosti do terénu, nebo kolik osob budete vlastně vozit? Otázka volby barvy je zpravidla ta nepodstatná, i když je dobré se zamyslet nad tím, že s bílou jako nejkontrastnější barvou budete vždycky na silnici vidět, tedy na úkor častého mytí.

Pokud se budete rozhodovat o velikosti auta, je třeba zvážit, kolik osob budete vozit. Zpravidla se menší auta nedoporučují rodinám s dětmi. Někdy je lepší si připlatit za větší komfort, než se tísnit v malém autě, a navíc díky nepřeberné nabídce aut můžete pořídit pěkný sedan už jen s rozdílem pár desítek tisíc od malého auta, kam se vám vejde sotva jeden kufr a na kola raději zapomeňte. Také už dávno není pravidlem, že by menší auta měla i menší spotřebu. Za 4 litry na 100 kilometrů dnes už jezdí i vozidla střední třídy.

Další zásadní otázka bude, jakou zvolíte značku? Propadnete domovské automobilce a nebo se svěříte do rukou asijců? Pokud nebudete chtít zkusit něco jiného, tak dle statistik volí řidiči dle svých předchozích zkušeností, a nebo dávají na rady svých přátel. Přitom byste ale také měli hledět na to, na kolik vás přijdou případné opravy nebo za kolik průměrně byste v případě nouze mohli automobil prodat. Ceny prodávaných vozů se liší nejen jejich opotřebením, ale také bohužel značkou.

Všeobecně byste také neměli sahat hned po novém autě, které bylo před pár měsíci představeno široké veřejnosti. Je to prosté. Cena auta bude nadsazená a na auto si budete muset déle počkat. Ideální volbou se tak jeví kupovat nové vozy, které jsou na trhu už dva roky. Vyhnete se tak i tomu, že by na autě mohly být případné nedostatky, které se objevily hned po uvedení na trh.

Jako poslední nezapomeňte zahrnout do svého rozhodování i interiér, kde budete samozřejmě trávit nejvíce času. Věnujte pozornost zkušebním jízdám, protože právě tady můžete objevit, co se vám líbí, ale i nelíbí na vozidle a interiéru. Jak se v něm cítíte? Jsou ty sedačky pohodlné? Dokázali byste si tak v nich představit cestu na druhý konec světa? A co infotainment? Zdá se vám praktický a rychle ovladatelný? Vyzkoušejte vše, co běžně děláte ve svém starém plechovém miláčku, aby vás něco náhodou nepřekvapilo.

.

« »