citroen-c4-grand-picasso-exterior-7

Vybíráme praktické rodinné auto

25. 3. 2020 • Novinky

Výběr rodinného auta je na první pohled jednoduchý úkol. Opak je však pravdou. Často se totiž stává, že se během průzkumu ztratíte ve spleti různých modelů a máte pocit, že většina z nich nabízí prakticky totéž. Který je ten správný? V následujících řádcích vám ozřejmíme, jak vybrat rodinné auto.

Svěřte vaši bezpečnost tomu nejlepšímu

Při výběru každého auta se zaměřte zejména na bezpečnost. Vysokou odolnost konstrukce by měly doplňovat nejnovější asistenční systémy, díky kterým předejdete nejedné nehodě. Nejčastěji jde o ABS, ESP či světla během nouzového brzdění. V případě, že v autě vezete děti, pomůže také elektronická dětská pojistka oken a indikátor zapnutých pásů. Na bezpečnosti rozhodně nešetřete.

Když máte děti, na velikosti rodinného auta záleží

Rodinné auto by mělo být prostorné a kompaktní zároveň. Oceníte to při parkování. Co se týče interiéru, kromě místa pro dětskou sedačku myslete i na hračky, pleny a vše ostatní, bez čeho se vaše dítě neobejde. Mezi sedadly by mělo být dostatek prostoru. Umožní vám to snadnější přístup k vaší ratolesti a více pohodlí vzadu.

Úložný prostor předem vyzkoušejte

Život ve dvojici zdaleka není tak náročný na prostor, jako život s dětmi. Připravte se na větší nákupy a více zavazadel. Přestože mnoho aut se pyšní enormní kapacitou, realita bývá jiná. Úložný prostor menšího auta pro váš kočárek častokrát postačí. Při jeho větší variantě však v cestě stojí překážka a netušíte, kde se stala chyba. Proto před koupí auta vždy raději vyzkoušejte, co se do kufru opravdu vejde. Důležitý je nejen objem, ale i jeho tvar.

Vyplatí se více benzín nebo diesel?

S každým novým členem rodiny se vaše náklady na domácnost zvyšují. Ne každý si tak může dovolit výdaje navíc. Při větších vzdálenostech se vyplatí více nafta. Pokud však jezdíte většinou ve městě, chcete ušetřit a vyhnout se problémům v zimě, pro vaše rodinné auto doporučujeme benzín. Ve srovnání s dieselem je tišší, živější a také šetrnější vůči životnímu prostředí.

Srovnávejte ceny podle vašich vlastních kritérií

Při koupi nového rodinného auta dozajista hraje nevětší roli jeho cena. Neztrácejte zbytečně čas vozidly, která jsou mimo váš rozpočet. Jasně si stanovte, kolik peněz jste ochotni do auta investovat, určte si, co by mu nemělo chybět a podle toho sledujte nabídku. Myslete však přitom také na provozní náklady. Náhradní díly některých aut je totiž problém sehnat.

Pojistěte se proti nehodě rozumně

Pokud se stanete účastníky nehody a nechcete přijít o všechny vaše úspory, měli byste uzavřít povinné ručení. Pojišťovna vám případné škody proplatí. V případě, že se rozhodnete i pro doplňkovou službu, využít můžete další výhody. Například odtažení vozidla zdarma. Pokud si však myslíte, že povinné ručení prostě nepotřebujete, připravte se na pokutu.

Vychytávky nejen pro rodinné auto

Děti milují toulky po skrytých zákoutích. Když se pak objeví a mají vejít do auta, odrazu jsou celé od bláta. Vyřešit to můžete obyčejnou gumovou rohožkou. Za zvážení stojí i fólie a ztmavené okna, které poskytují zvýšenou ochranu očí celé posádky. Nezapomeňte však na certifikát. Pokud ho nemáte, hrozí vám pokuta.

.

« »