electric

Výroba elektromobilů je v rukou Číny: Ovládá 90% celosvětové výroby magnetů

26. 7. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Automobilový svět má další problém. Jeho vynucená transformace na elektrický pohon se ukazuje jako Achillova pata celého systému. Zatímco dosud se hovořilo především o závislosti na lithiu, na denní světlo se dostává nový problém. Výroba elektromobilů je téměř výhradně v rukou Číny, ta totiž ovládá až 90% zdrojů potřebných pro výrobu permanentních magnetů do elektromotorů.

Automobilová Evropa, ale i Amerika, musí řešit další problém. Jak se ukazuje, Čína kontroluje 90% světových dodávek magnetů potřebných pro výrobu trakčních elektromotorů automobilů. Po zásobách lithia potřebného na výrobu trakčních baterií a čipů nezbytných pro jakékoliv současné auto (i to se spalovacím motorem), se zranitelnost evropského automobilového průmyslu ukazuje i v jeho závislosti na magnetech. Ani suroviny potřebné k jejich výrobě pochopitelně nemá Starý kontinent ve vlastních rukou.

Transformace na elektromobilitu se ukazuje jako přechod od soběstačné Evropy na Evropu totálně závislou na jiných kontinentech. Pokud nastane jev, po kterém EU tak násilně volá, evropské automobilky již nebudou moci nijak vystrkovat růžky a pokoušet se o konkurenční boj. Suroviny potřebné na evropskou mobilitu budou totiž dostávat “na příděl”. Že je to černý scénář? Ukazuje se, že vůbec ne. Není to fikce, už dnes je to fakt.

Dvakrát vyšší ceny

Jak upozorňuje agentura Reuters, ceny oxidu neodymitého potřebného na výrobu magnetů pro elektromotory vzrostly v posledním roce na dvojnásobek svých původních hodnot. Kanadská analytická společnost Ryan Castilloux navíc tvrdí, že spotřeba surovin potřebných pro výrobu magnetů vzroste do roku 2030 i přes technologický vývoj až čtyřnásobně. Automobilky se již dnes snaží vyvíjet nové výrobní technologie minimalizující spotřebu těchto drahých kovů, jejich úplné vyloučení z výrobního procesu je však zatím v nedohlednu. Zdá se tedy, že za elektromobilitu budou obyvatelé EU nakonec platit mnohem vyšší “daň”, než se původně tvrdilo.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/