buy-used-cars-lineup-720x405

Vysoké ceny paliv mění preference motoristů: V kurzu jsou úsporná auta

1. 4. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu zamíchal karty i na automobilovém trhu. Agrese omezila, nebo zcela zastavila dovoz některých dílů z ukrajinských továren. Po nucených odstávkách během covidových lockdownů se budou dodací lhůty nových vozů opět prodlužovat. To způsobí další tlak na stejně napjatý sekundární trh, kde kontinuálně rostly ceny ojetých aut a s přibývajícími problémy se nedá očekávat zlepšení. Celkovou situaci přitom ovlivňuje i přetrvávající energetická krize. Vysoké ceny paliv již překonaly historická maxima.

„Sledujeme, že od začátku války na Ukrajině zákazníci začali více zvažovat, zda je pro ně konkrétní vozidlo vhodné, a to zejména kvůli spotřebě paliva. Výběr auta více přizpůsobují finančním možnostem a budoucím nákladům na provoz. Častěji si volí základní a úsporné motorizace i u aut vyšší kategorie. Například u vozů z koncernu Volkswagen jsou nyní častěji poptávané motory 1.6 TDI i u modelů jako je Škoda Superb nebo VW Passat. Dokonce i ti, pro které byla elektromobilita dosud spíše výstřelkem určeným jen pro určitou skupinu lidí, se začínají ve větší míře zajímat o hybridní vozidla a elektromobily, jejichž provoz je za současné situace ekonomicky příznivější,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel AAA Aauto.

I když cena ropy a s ní i ceny pohonných hmot v posledních dnech mírně klesly, lze očekávat, že motoristé budou i nadále upřednostňovat maloobjemové benzinové a úspornější dieselové motory. Míra inflace v únoru přesáhla 10 %, což zákazníky vede k šetření. Vyšší ceny pohonných hmot se v nejbližší době nepochybně promítnou i do cen všech produktů a to následně povede k dalšímu omezení spotřeby domácností.

Na trhu přibývají ojeté hybridy i elektromobily

Elektromobilita byla ve středoevropském prostoru dosud mnohými vnímána spíše jako „nutné zlo“ a mnoho zákazníků si v tržním prostředí bez dotací státu zatím nenašla. Jak ukázala analýza trhu ojetých vozů, v únoru loňského roku bylo na českém trhu v nabídce ojetých vozů 44 673 tisíc aut, přičemž jen 105 z nich bylo plně elektrických a 322 s hybridním pohonem. V únoru letošního roku bylo v nabídce ojetých vozů 43 909 tisíc aut, z nichž 158 bylo plně elektrických a hybridních 414. U plně elektrických vozidel bylo v nabídce nejvíce vozů BMW i3, následoval Nissan Leaf a Tesla Model S. Do první pětky se dostala i Tesla Model 3 a Renault Zoe. U Hybridů je dominantní značkou japonská Toyota, která kraluje na prvních pěti místech s modely C-HR, RAV 4, Corolla, Yaris a Auris.

.

« »