1663488417-7418

Zákaz biopaliv na půdě EU neprošel: Prohloubí to potravinovou krizi, tvrdí aktivisté

22. 9. 2022 • Novinky

Zákaz biopaliv rostlinného původu je na půdě EU stále velmi horkým tématem. V době potravinové krizi a rostoucího hladomoru by měla Evropská unie biopaliva vyráběná ze zemědělských plodin postupně utlumit a zakázat. Namísto toho však EU současná pravidla používání zemědělské půdy a výroby rostlinných biopaliv ponechala nadále v platnosti. Ekologové proto bijí na poplach.

Evropský parlament nezmění směrnici o obnovitelných zdrojích energie, která by mohla omezit, nebo zcela zakázat používání zemědělských plodin v biopalivech. Parlament zamítl možnost změnit zákon, čímž pobouřil několik environmentálních organizací sledujících dění kolem využívání zemědělské půdy. Jak tvrdí organizace Transport & Environment a Oxfam, EU tím promarnila možnost zabránit potravinové krizi a růstu cen potravin pro obyvatelstvo.

Namísto potravin paliva?

Vysoké ceny potravin vylétly po invazi Ruska na Ukrajinu do ještě vyšších sfér, což se spolu s využíváním zemědělské půdy pro plodiny určené k výrobě biosložek do paliv údajně podepsalo pod novou potravinovou krizi. Aktivisté proto vyzvali EU k přehodnocení přístupu podpory biopaliv a zamezení přidávání složek potravinového původu do biopaliv. Na mysli měli plodiny speciálně pěstované pro výrobu biosložek do paliv. Evropský parlament však zamítl možnost změny aktuální legislativy a současná pravidla umožňující přimíchávání biosložek z takových plodin ponechal nadále v platnosti. Podle aktivistů je to obrovská chyba a promarněná příležitost změnit věci k lepšímu. Tímto krokem unie údajně tlačí další miliony lidí na pokraj hladu a mnoho dalších do potravinové krize.

„Evropský parlament promarnil historickou šanci postavit se za ty nejzranitelnější. Pokud by Evropa uvolnila obilí, které dnes spaluje při výrobě biopaliv, na globální trh, uměli bychom nakrmit miliony lidí na celém světě,“ řekl na adresu aktuálního kroku Evropského parlamentu Maik Marahrens z Transport & Environment. Přidal se k němu také Marc-Olivier Herman z organizace Oxfam, který označil toto hlasování za smrtelné pro stovky milionů lidí. „Ukončení spalování potravin jako paliva je krokem v boji proti celosvětové potravinové krizi. Poslanci Evropského parlamentu se rozhodli upřednostnit zájmy silné biopalivové lobby před miliony hladovějících lidí na celém světě,“ dodal Herman.

.

« »