Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Zákaz spalovacích motorů dostane lidi k levnější mobilitě, tvrdí EU

15. 9. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Zákaz spalovacích motorů v EU vyvolává již delší dobu pořádnou vášeň. Evropská komise tlačí na jednoznačný datum a doporučuje, aby se tak stalo již v roce 2035. Automobilky zvedají varovný prst a upozorňují, že na to Evropa není připravena. Přílišný tlak věcem prý více uškodí, než pomůže. Eurokomisař Frans Timmermans vidí všechno jinak a tvrdí, že zmíněným zákazem lidem pomůže zbavit se starých aut.

Definitivní zákaz prodeje aut se spalovacími motory vyvolává na obou stranách táborů velké vášně. Zatímco politici a “zelené” organizace tvrdí, že je to nezbytný krok směřující k ochraně klimatu, zástupci průmyslu a mnozí ekonomové varují, že EU není na takový krok vůbec připravena a jeho důsledky nikdo nedomyslel do detailů.

Zarážející je zejména silný tlak na prosazení elektrického pohonu, který předbíhá budování zázemí a potřebné infrastruktury. Dosud není jasné ani to, odkud se vezme energie potřebná na “bezemisní” dopravu. Evropská komise přesto přijala dokument Fit for 55 zavazující členské státy EU k výraznému snížení produkovaných emisí.

“Nevyzpytatelné počasí sledujeme na celé planetě. Tyto změny jsou určitě důsledkem klimatických změn a dochází k nim kvůli našemu chování. Musíme se naučit žít v souladu s přírodou a abychom to společně zvládli. Evropská komise navrhla balíček opatření Fit for 55. Ten nás zavazuje k výraznému snížení emisí do roku 2030. Musí to být minimálně o 55% oproti roku 1990. Do roku 2050 zavedeme klimatickou neutralitu,” řekl eurokomisař Frans Timmermans.

Lidi zbavíme starých aut s vysokou spotřebou

Vášně se opět rozhořely po Timmermansových vyjádřeních, v nichž deklaroval, že zákaz prodeje aut se spalovacími motory nepomůže jen přírodě, ale i běžným motoristům. “Někteří lidé budou stále závislí na svých autech a neexistuje pro ně alternativa. Ani tito lidé nesmějí být trestáni, naopak, musíme jim pomoci, aby měli přístup k levnějším autům s nižšími emisemi a nakonec k cenově dostupným elektromobilem, aby se mohli zbavit svých aut s vysokou spotřebou a mohli si koupit lepší auto,” komentoval postoj Evropské komise Timmermans.

“Nebudeme vyhánět z aut lidi, kteří je skutečně potřebují. Naopak, pomůžeme jim s nákupem aut s nižší spotřebou, abychom jim snížili náklady na provoz. O to se všichni v Evropské komisi snažíme, “ dokončil svůj proslov eurokomisař.

.

« »