Electric,Car,With,Opened,Charging,Socket,Cap,And,Charger,Plugged

Zákaz spalovacích motorů je menší problém, než výroba baterií

5. 7. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Aktuálním tématem dneška je zejména zákaz spalovacích motorů, ale na pozadí tohoto evropského rozhodnutí se v jednotlivých automobilkách už dnes musí zabývat reálnou situací a plánovat život bez aut se spalovacími motory. Jak upozorňuje Volkswagen, vítězem bude ten, kdo bude stíhat vyrábět trakční baterie. Právě ty prý budou prudce nedostatkovým zbožím.

Přechod od aut se spalovacími motory k elektromobilům s sebou nese mnohem více logistických a výrobních opatření, než by se mohlo na první pohled zdát. Od starostí s proškolením zaměstnanců, jejich nadbytkem, zabezpečením nových dodavatelů, přizpůsobení se novým výrobním procesům, až po to, zda bude všeho dostatek. A právě tady cítí koncern Volkswagen budoucí problém. Jak prohlásil jeho finanční ředitel, největším problémem celé evropské elektromobility bude nedostatek baterií pro nové elektromobily.

Bude to náročné, ale zvládneme to

„Je to náročný cíl, ale rozhodně ne nesplnitelný,“ komentuje přechod na kompletní elektromobilitu finanční ředitel VW, Arno Antlitz. „Nejnáročnějším úkolem nebude navyšování počtu vyrobených elektromobilů, ale rozběh celého dodavatelského řetězce nových baterií,“ dodal Antlitz.

Připomněl, že i když automobilky plánují s velkým předstihem a zajišťují si potřebné kvóty od dodavatelů, ani to není záruka, že zde bude k dispozici dost surovin a výrobních technologií pro výrobu tak velkého množství elektrických aut. Nedostatek klíčových surovin může v budoucnu nekontrolovaně prodražit výrobu, koncové ceny elektromobilů a tím i zisky a konkurenceschopnost automobilek.

Myslet si, že je na světě dostatek surovin pro výrobu baterií pro celý svět, je nanejvýš naivní. Přidává se i Carlos Tavares, šéf koncernu Stellantis, který předpovídá obrovský nedostatek baterií a z něj vyplývající krizi už kolem let 2024 – 2025. Jaká bude v této oblasti situace v roce 2035, to momentálně opravdu nikdo netuší.

.

« »