255079028708114288

Abarth 500 Corsa Stradale Concept od Zendera! [video]

25. 9. 2013 • Novinky, Tuning, Videa

Dravá pětistovka Abarth je už i ve své sériové verzi docela rychlým nástrojem na brázdění okresních silnic. Jenže čemu dominuje tento prcek nejvíce, to jsou právě zatáčky, ve kterých předvádí tento malý ďáblík své umění skutečně v nejlepším světle.

Tohoto ostrého prcka si však vzala do parády další tuningová firma a výsledek úpravy nás prostě musí zajímat. Jednou už jsme tu měli úpravce G-Tech, který vpíchl pětistovce injekci steroidů, a ta najednou byla schopna poskytnout až šílěných 340 koní výkonu! No a dnes tu máme úpravu podobnou, ale je poněkud z mírnějšího soudku…

Nejdříve něco málo o společnosti Zender. Tento italsko-německý tuner bohužel zkrachoval v roce 2008, ale naštěstí se vrátil. A vrátil se opravdu ve velkém stylu, protože nyní představuje kompletní sadu právě pro malou 500 Abarth.

Tato edice upravená společností Zender byla již odprezentována na autosalonu ve Frankfurtu jako koncept, jenže my si toho bohužel nevšimli, a tak přinášíme informace o této raketě až dnes.

Zender zabalil pětistovku do velmi agresivního bodykitu, používajícího uhlíková vlákna, který pětistovku rozšířil, kompletně vyměnil nárazníky, aerodynamické prahy a kapotu. Součástí bodykitu jsou také mnohé nasávací a větrací otvory, které přispívají k ideálnímu chlazení brzd i motoru. Vzadu se pak těšte na difuzor, přítlačné křídlo na samotném vrcholu třetích dveří a především dvojici monumentálních výfukových koncovek, které se umístily přímo doprostřed nárazníku. Samozřejmostí jsou také úžasná hliníková 18″ kola Arcasting Excalibur, která obouvají pneumatiky Pirelli P Zero Black Performance s rozměry 215/35.

Exteriér jsem ale shrnul velmi stručně, protože už jsem se těšil, až vám povím o úpravách na motoru. Přeplňovaný čtyřválec 1.4 Turbo T-Jet dostal nové turbodmychadlo RS-Evo, vstřikování paliva, větší regulátor tlaku, vačkovou hřídel, písty, ojnice, kompletní nerezový výfuk o průměru 70 mm, a to vše bylo samozřejmě zapsáno do nové řídící jednotky.

Výsledkem je pak výkon bláznivých 236 koní (176 kW) při 5200 otáčkách a točivý moment až 335 Nm, který je k dispozici při 3650 ot/min. Zender ale udává, že například rovných 300 Nm točivého momentu je připraveno již v rozmezí 3300 ot/min. – 5200 ot/min. Pro pořádek tedy přibylo 76 koní (57 kW). Díky těmto parametrům doslova vystřelí na 100 km/h už za 6,5 sekundy (zlepšení o 0,7 s), na dvoustovku za 24,7 sekundy a jeho maximální rychlost vzrostla na skvělých 232 km/h.

Samozřejmostí pro tuto pětistovku je také sada, která dodává výškově i tuhostně nastavitelné tlumiče a sportovnější pružiny. Uvnitř se pak dostala nová sportovní sedadla, čalouněná dvoubarevnou kombinací kůže, ale čalouníci si vzali do parády také palubní desku, volant, výplně dveří a manžetu řadící páky. Kromě toho byste dostali ale také hliníkové pedály a osvětlené lišty bočních prahů.

Pokud se ti bystřejší z vás pozastavili nad mým výrokem “byste dostali”, hned objasním, co jsem tím myslel. I přes tuto všechnu práci zůstává tato úprava pouze ve formě konceptu a Zender zatím říká, že nemá žádné plány na výrobu většího počtu kusů. Ale kdo ví… třeba bude o tuto pětistovku takový zájem, že se Zender rozhodně oprášit svou továrnu a začne zase obohacovat svět toho poctivého tuningu.

My bychom si rozhodně nechali tuto kapesní raketu líbit!

YouTube Preview Image .

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz