bugatti-chiron-front-three-quarter-in-motion-02

Bugatti Chiron si odskočil zasportovat mezi raketoplány. Je to z toho rychlost 420 km/h

17. 12. 2018 • Novinky, Zajímavosti

Maximální rychlost Chironu je častým předmětem odhadů a debat. Jedni tvrdí, že je právě on nejrychlejším, sériově vyráběným vozem planety, jiní jsou toho názoru, že Koenigsegg Agera RS, který zvládl hned 457,5 km/h, Bugatti nepřekoná.

A skutečnou pravdu ani tentokrát nezjistíme. Bugatti Chiron si totiž v americkém státě Florida vyrazil jen tak lehce zasportovat. Rozhodně nešlo o nic oficiálního ani patřičně dramatického. I tak se mu ale na 4,3 kilometrů dlouhé dráze, kde v minulosti přistávaly raketoplány, podařilo dosáhnout obdivuhodného tempa 261 mil v hodině, tedy 420 kilometrů za hodinu.

Bojová stíhačka
A musíme přiznat, že je to úžasná podívaná. Auto díky osmilitrovému dvojitému šestnáctiválci a hned čtyřem turbodmychadlům při odjezdu zní jako bojová stíhačka, která je přichystána k boji. Pneumatiky o šířce tří běžných kol vedle sebe pak zase 1500koňovému hypersportu propůjčují nezaměnitelně zlý a nasupený charakter. Zkrátka letadlo na čtyřech kolech.

Šéf automobilky Bugatti, Stephan Winkelmann, se už před časem nechal slyšet, že si myslí, že Chiron by magické tempo 300 mil v hodině dokázal překonat. Problém je ovšem v pneumatikách. Na trhu neexistuje jediná, která by byla na podobnou rychlost testovaná. Michelin sice aktuálně vyvíjí vzorek, který bude schopen krátkodobě odolávat enormnímu tlaku při rychlosti 500 km/h, v jaké fázi vývoje však taková pneumatika je, nikdo z motoristické veřejnosti netuší. Ale třeba nás francouzský výrobce překvapí.

Chiron má totiž i při rychlosti 420 km/h překvapivou chuť zrychlovat. Ostatně podívejte se sami. Video doporučujeme dokoukat do konce. Závěrečný průlet totiž doslova připomíná letící kulku.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz