13750430082120447310

Caterham oslaví 20 let modelu Superlight omezenou sérií

11. 9. 2015 • Novinky

Caterham v příštím roce oslaví 20. výročí modelu Superlight, který poprvé šel do prodeje v roce 1996. Při této příležitost si v roce 2016 budou moci zákazníci koupit model Superlight Twenty Special Edition.

První Superlight vydržel ve výrobě dlouhých 8 let a postaveno bylo celkem zhruba 200 kusů. Výroční model Superlight Twenty vznikne ale v mnohem menším počtu kusů.

Motor Superlightu Twenty Edition bude klasická atmosférická 1,6 původem od Fordu, který zde bude produkovat 135 koní výkonu (101 kW). Síla bude přenášena samozřejmě na zadní kola skrze šestistupňový manuál a samosvorný diferenciál. Verze Superlight se samozřejmě pyšní co nejnižším číslem hmotnosti, a tak není divu, že i s tímto relativně malým výkonem dokáže tento Cat zrychlit na 100 km/h za raketových 4,9 sekundy a bez 4 km/h dokáže atakovat maximální rychlost 200 km/h.

Samozřejmostí je speciální štítek této limitované edice na palubní desce (s pořadovým číslem vyrobeného kusu) a na řadící páce se například objeví “cejch” Twenty.

Rozsáhlé je také použití karbonu, a to konkrétně na panelech karoserie a sedadlech, které pochází z modelu 620 R. Z karbonu je ale také přední část vozu čítající masku chladiče, blatníky a větrný panel místo čelního skla.

To nejlepší ale na konec. Tento Caterham nedostane lak, a tak se majitelé budou moci kochat obnaženými díly z pravých uhlíkových vláken. A proč vlastně tento Cat nebude lakován? Inu, je to jednoduché… Abyste věděli, že je úspora váhy brána opravdu vážně, taková buržoazní vymoženost jako lak, by Caterhamu přidala 6 kilogramů váhy. Na vahách tento Caterham ukáže číslici 498 kilogramů, avšak pokud zákazník bude chtít, může si za lak jednoduše připlatit… jaká to škoda. Stejně tak si bude moci zákazník připlatit za topení a plátěnou střechu, neboli za něco, čemu u Caterhamu říkají “ochrana před počasím”. A tím vlastně veškerá volitelná výbava končí.

Caterham Twenty vznikne pouze ve velmi limitované sérii, čítající pouze 20 vozů a jeho cena začíná na 29 995 librách (což je cca 1 116 000 Kč). Dokonce ani nemáme informace o tom, zda se některé kusy podívají mimo britský trh. Škoda… tento obnažený Cat nás totiž děsně rajcuje.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz