Focus RS potřetí, již za dva roky!

11. 8. 2011 • Novinky

Pokaždé, když se na trhu objevil Ford Focus RS, způsobil v automobilovém světě poprask a posunul hranice schopností hothatchů. První generace vyráběná výhradně v modré barvě byla ultimativní, prskající, ruce lámající verze již tak výtečného obyčejného Focuse. Stála něco přes milion a neuvidíte v ní žádnou rozmazlenou paničku ani nagelovaného vysolárkovaného metrosexuála. Je to jeden z nejlepších kdy vyrobených hothatchů pro opravdové nadšence. Generace druhá již byla uhlazenější, ale rozhodně ne pomalejší, jelikož pětiválec původně z Volva měl přes 300 koní. Ty dokázal Focus účinně přenést na silnici i přes to, že mnoho lidí o trakci pochybovalo. Nyní se však začínají objevovat první informace o třetí generaci tohoto postrachu všech rádoby sportovních aut.

Jeden ze šéfů Fordu Gunnar Herrmann totiž v rozhovoru pro australská média potvrdil příchod příštího Focusu RS na konec roku 2013. Na koncepci vozu se toho příliš nezmění. Čekejte předokolku se speciálním zavěšením RevoKnuckle, které omezuje přenos točivého momentu do řízení a pomáhá trakci. Zapomeňte však na mírně archaický pětiválec od Volva, dnes frčí downsizing a tak se pod kapotou uvelebí dvoulitrový čtyřválec Ecoboost dopovaný turbodmychadlem. Je to silnější varianta motoru ve verzi ST, kterou očekávejte již za měsíc ve Frankfurtu. Ohledně výkonu ještě není nic známo kromě skutečnosti, že ho bude více než v současném RS. Spekuluje se o 320 až závratných čtyř set koních. Nechejme se tedy překvapit.

Jestli však nový Focus RS opět přepíše pravidla ve třídě hothatchů není jasné. Konkurence zbrojí rovněž velmi intenzivně (pozor zejména na velmi dobrý Renault Megane RS) a současný obyčejný Focus již není tak výrazně povedenější než konkurence jako tomu bylo u předchůdců. My se však velmi těšíme, jak tohle nakonec dopadne.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz