1

Jaguar XE SVR

17. 10. 2014 • Novinky, Tuning

Pět litrů, osm válců, kompresor, 470-550 koní. C63 AMG a M3, třeste se! Sportovní divize Special Vehicle Operations (SVR) začíná pracovat na brutálně ostrém modelu XE. Je to velice příjemná a neočekávaná zpráva, protože nejsilnější modely přicházejí mnohdy o dost později po uvedení základní specifikace na trh.

Jaguar XE SVR bude tvořit konkurenci pro přesné, žiletkově ostré BMW M3 a pro brutální, oheň plivající Mercedes-Benz C63 AMG. Ti by měli být na pozoru, protože v SVR se objeví monstrózní pětilitrová V8, a aby toho nebylo málo, nadopuje ji ještě kompresor. Tyto motory dosahují v aktuálních modelech výkonů 470-550 koní. My odhadujeme, že v této nové raketě se výkon bude pohybovat okolo 500 koní (plus mínus 10 plnokrevníků). O ‘‘krouťáku‘‘ radši ani nemluvme, protože ‘‘pěti-litr‘‘ s kompresorem dokáže hýbat i zeměkoulí.

Takže si to shrňme. XE vypadá famózně, a když jej vyšperkuje ještě speciální divize od Jaguaru, SVR, tak to bude teprve paráda! Nabídne vyšší výkon než konkurence. Nebude u nás tak často k vidění jako konkurence (Jaguáry se u nás prostě tolik neprodávají). A co se mi líbí nejvíc, zdvihá prostředníček na všechny ochránce přírody a nevzdává se objemného přeplňovaného motoru. Pro srovnání, BMW má menší přeplňovaný šestiválec a dokonce i Mercedes upustil od vysokého objemu a nyní v Céčku nabízí přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec. Ano, můžete vyslovit to námi nemilované slovo spotřeba, ale kdo řeší spotřebu u auta za dva miliony? Já si myslím, že nikdo (až na tu naši skvělou EU J).

Opravdu pořád potřebujete novou M3 nebo C63 AMG? My bychom raději počkali na tuto novou britskou královnu mezi rychlými sedany a podívali se, jak obstojí mezi německými rivaly, kteří britské pumě nedají nic zadarmo!

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz