bez-nazvu4

Soud rozhodl: Nejdradžší auto světa je umělecké dílo

1. 7. 2019 • Novinky, Zajímavosti

Snadno by se mohlo zdát, že automobily jsou jen věci, které potřebujeme ke každodennímu dopravování se, avšak skutečnost je odlišná. Ostatně důkazem tomu je nejdražší automobil na světě, tedy Ferrari 250 GTO. Automobilka si tak připsala další vítězství na svou stranu, neboť italský soud prohlásil, že je model auta unikátním uměleckým dílem. Pro samotnou automobilku to znamená, že díky rozhodnutí soudu je zabráněno tomu, aby se jiné firmy pokoušely vyrobit repliku auta. Automobil tak samozřejmě stoupl zase o něco více na ceně.

O tom, že jeho cena je výrazně vysoko, jsme se mohli přesvědčit i v loňské dražbě, kdy se jeden model tohoto auta vyšplhal na neuvěřitelných 48,4 milionu dolarů, což je v přepočtu na české koruny téměř jedna miliarda a nějaké drobné k tomu. Jeden z dalších strojů, tentokrát mimo dražbu, se prodal za více jak 80 milionů dolarů. Taky litujete, že nemáte jedno doma? Inu z toho už se dá slušně vyžít.

Odborníci v oblasti automobilů se také shodují na tom, že ceny zdaleka nedosáhly svého maxima a automobily by se mohly prodat klidně za mnohem vyšší částky, které tak atakuji astronomické výšky. Stačí dva roky a je jisté, že tento model Ferrari nekoupí pod 100 milionů dolarů. Této cenové relaci dopomohl i ono rozhodnutí soudu. Ostatně společnost Ferrari dohnalo k soudu zjištění, že se společnost Modena připravuje na výrobu replik automobilu.

Inu teď mají po srandě a můžou jít kopírovat někoho jiného. V prohlášení soudu se uvádí, že: „…automobil je uměleckým dílem, které je zcela originální a nesmí být napodobováno ani replikováno.“ Ostatně to, že je auto tak unikátní, potvrzuje i řada ocenění, které získalo. Holt některé vozy se neodmyslitelně zapíši nejen do automobilové historie, ale také do historie lidstva.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY