asistencni-sluzby-jsou-nedilnou-soucasti

Asistenční služby jsou nedílnou součástí povinného ručení

17. 5. 2017 • Novinky, Ostatní, Zajímavosti

Asistenční služby vždy tvoří nedílnou součást povinného ručení, ačkoli jen 40 % motoristů si paradoxně dle průzkumů pamatuje kontakt na jejich poskytovatele. Výběr těchto služeb se přitom rozhodně nevyplatí podceňovat. V rámci jednotlivých pojišťoven se však znatelně liší jejich rozsah. Jaká další úskalí vám mohou s asistenčními službami hrozit?

Co to jsou asistenční služby

Asistenční služby jsou tu od toho, aby vám pomohly v krizové situaci. Bývají součástí celé řady dalších pojištění, například toho cestovního. V rámci povinného ručení tedy plní funkci garance opravy nebo odtahu nepojízdného vozu.

V okamžiku, kdy si sjednáte povinné ručení, také dostanete kontakt a jméno asistenčních služeb. Oba údaje byste si měli zapamatovat pro případ, že byste se ocitli v nouzi. Pomoc je vám pak poskytnuta nonstop.

Rozsah asistenčních služeb

V té nejjednodušší verzi asistenčních služeb většinou obdržíte právě již zmiňovaný odtah vozu, případně vám bude zajištěna jeho oprava. Minimální limit ohledně újmy na majetku je stanoven na 35 000 000 Kč, stejný limit se pak vztahuje i na případná zranění nebo úmrtí osob. Další služby mohou být pokládány již za nadstandard, který si připlatíte. To vás bude stát zhruba několik set korun.

Rozsah služeb si musíte individuálně prověřit v pojistných podmínkách. Můžete i ve standardním nastavení získat řadu dalších výhod, například pomoc v okamžiku, kdy se projeví defekt na pneumatice nebo vám dojde na cestách palivo.

Zvláště je důležité si zkontrolovat rozsah asistenčních služeb, pokud se chystáte do zahraničí. Rozšířený balíček už vám může pomoci řešit například odcizení vozu mimo Českou republiku. Zásadní je zjistit si, na které všechny státy se asistenční služby vztahují. Většinou pokrývají nejčastěji navštěvované destinace, to znamená třeba oblíbené turistické cíle během letních dovolených – Itálii, Chorvatsko atd. U sebe proto nezapomeňte za všech okolností mít zelenou kartu, což je doklad, který stvrzuje, že povinné ručení máte uzavřeno.

Asistenční služby v praxi aneb co musíte vědět, až je budete chtít využít:

Jméno a příjmení

Registrační značku vozu nebo číslo pojistné smlouvy

Popis situace

Telefonní kontakt na vás, s jehož pomocí budete zpětně kontaktováni

Pozor na lovce nehod

Dopravní nehody se záhy staly poměrně výnosným byznysem. Jak nenaletět lovcům nehod, kteří se pokoušejí vydělat na neštěstí ostatních? Mezi běžné nekalé praktiky patří hlavně odtah do vzdálenějšího servisu, umělé prodlužování doby opravy vozu, případně neadekvátní naúčtování nových náhradních dílů, přestože v rámci opravy byly reálně použity součástky starší.

U asistenčních služeb pak zpravidla nemáte mnoho času na rozhodování a je potřeba jednat rychle. A právě toho se tyto firmy pokoušejí využít. Jediná rada je tedy univerzální: Nejprve čtěte, co podepisujete. Druhou jistotou je výlučně omezit komunikaci na svou vlastní pojišťovnu.

Jak si vybrat nejvhodnější nabídku

Dnes v ČR nabízí možnost si uzavřít povinné ručení bezmála dvě desítky pojišťoven. Je proto zapotřebí se zodpovědně rozhodnout, který produkt vám svým nastavením vyhovuje. Využít k těmto účelům můžete online srovnávač. Povinné ručení kalkulačka vám vygeneruje všechny nabídky odpovídající vašim požadavkům a srovná je dle nastavených kritérií. Díky online kalkulačce tak vyberete nejvhodnější řešení, aniž byste se museli vypravit na pobočku.

Při vhodně nastavených parametrech přitom můžete ročně ušetřit i několik tisíc korun. Vybírejte hlavně podle frekvence cest a nechtějte ušetřit za každou cenu. Mohlo by vás totiž následně nemile překvapit velmi nízké pojistné plnění. V konečném důsledku by se vám tak jakýkoli problém na silnicích mohl mimořádně prodražit.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz