subaru

Blog Dominika Valáška: To já ne, to rallye!

13. 5. 2013 • Blogy, Novinky

Ani nevíte, jak moc jsem se chtěl už od začátku vyhnout tomu, tahat do svého blogu a obecně na tyto stránky politiku v jakékoliv podobě. Fakt jsem se snažil, ale jsou věci, které prostě asi neumím přehlížet. Zcela otevřeně nesouhlasím s mnoha názory a postoji pana prezidenta a jeho pár dní starý výstup u korunovačních klenotů, ke kterým jen náhodou nepřibyla šavle, mě úplně odrovnal. To o čem tady chci nyní hovořit je ovšem výrok, který padl za (údajného) střízliva. Samozřejmě narážím na nebezpečnost rallye závodů a na snahu je zakázat.

Téma nešťastných úmrtí na a okolo trati by bylo předmětem dlouhé debaty. Politováníhodný fakt, že na rallye občas umírají i diváci je způsoben mnoha aspekty, z nichž mnohdy ten největší je nezralý úsudek samotného diváka o jeho vlastní bezpečnosti. Mě však nadzvedla ze židle jiná věc. Miloš Zeman tvrdí, že sledování rallye závodů vede ke zvýšené nehodovosti na silnicích, způsobené tím, že si diváci rallye připadají za volantem jako mistři světa. Údajně mají pocit, že mohou jet podobným stylem, který viděli chvíli předtím v televizi nebo okolo trati. S tímto mi nezbývá než kategoricky nesouhlasit. Dávat sledování motoristických sportů do přímého nebo nepřímého důsledku s nehodovostí na silnicích je absolutní rána mimo.

V mnohém mi tento výrok dokonce velmi připomíná rozhořčené rodiče dětí, jejichž údajnou agresivitu měly vyvolat počítačové hry. Zas a znovu zde stojíme před tolik moderní tendencí, předávat svojí odpovědnost za svoje činy někam jinam. Stejně jako by rodiče agresivních dětí měli hledat příčiny ve výchově, spíše než v počítačových hrách, měly by se příčiny dopravních nehod hledat jinde, než ve sledování motoristických sportů. To, že mladí kluci ve svých vozech mnohdy jezdí opravdu bez rozmyslu je bohužel známý fakt. Otázkou však zůstává, zda by nebylo lukrativnější, spíš než bezhlavě zakazovat všemožné a naprosto neprokazatelné příčiny, věnovat se lepší a rozsáhlejší osvětě mladších řidičů.

Pamatuju si a není to tak dávno, že přímo školními lavicemi probíhalo několik filmů, určených řidičskému sebezdokonalování, které obsahovaly docela dost zajímavých a dokonce zajímavě podaných informací. Kromě základů byly ve filmech například i techniky zvládnutí nedotáčivého a přetáčivého smyku a další prvky jízdy na hraně. Kombinace teorie získané z filmu spolu investicí do několika výukových lekcí sportovní jízdy, případně do pár traťových dnů, by mohlo poskytnout slušné základní povědomí o sportovní jízdě. Někdo se teď jistě ozve, že to v mladých řidičích bude evokovat ještě větší touhu, jezdit jako dobytek, to už ale stejně jezdí, takže horší to snad být nemůže. Třeba by se alespoň zadařilo přesunout řádění nevybouřených řidičů mimo silnice, na uzavřené tratě a polygony.

Co si o této problematice myslíte vy? Věříte na souvislost mezi sledováním motorsportu a následnou nebezpečnou jízdou na veřejných komunikacích?

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz