BMW M3 CRT do detailu

30. 6. 2011 • Novinky, Tuning

Nový model BMW M3 CRT (Carbon Racing Technology) přenáší zkušenosti ze světa motoristického sportu na silnice. Jsou patrné na podvozku, hnací soustavě, stejně tak jako na důrazu na minimalizaci hmotnosti. Současně se jedná o světovou premiéru nových výrobních procesů při výrobě dílů z uhlíkových vláken. Právě používání plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) je zárukou mimořádně nízké hodnoty výkonové hmotnosti: 3,5 kg/k. Vysokootáčkový M motor s výkonem 331 kW/450 k umožňuje novému BMW M3 CRT zrychlit z klidu na 100 km/h během pouhých 4,4 s.

BMW M3 CRT vznikne v prostorách BMW M GmbH v počtu pouhých 67 kusů.

Jedná se o další speciální edici po 135 exemplářích okruhově orientovaného BMW M3 GTS. BMW M3 CRT se vyznačuje kapotou motoru a skořepin předních sedadel vyrobených z karbonové voštinové struktury. Jedná se o první aplikaci pokrokových technologií vyvinutých pro připravované revoluční modely BMW i3 a BMW i8.

Pokrokový proces výroby lehkých karbonových dílů.


Právě modely BMW i3 a BMW i8, které se dostanou do výroby v roce 2013 a budou poháněny čistě elektrickým pohonem a hybridním systémem BMW ActiveHybrid, budou mít karoserii vyrobenou z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny. BMW vyvinulo vlastní výrobní systém lehkých karbonových dílů, které nyní používá s předstihem v modelu BMW M3 CRT. Kapota motoru tohoto modelu je tvořena dvojicí plátů z CFRP, mezi nimiž je voština z lehkých aramidových vláken. Tato kapota má stejnou tuhost jako konvenční díl, avšak ve srovnání s ocelí je její hmotnost čtvrtinová. Oproti hliníkové kapotě BMW M3 Sedan činí úspora hmotnosti přibližně 50 procent.

Skořepina sedadel používá také uhlíková vlákna, zalitá speciální pryskyřicí. Tentokrát je však uvnitř voštinová struktura z recyklovaného papíru. Z karbonu je vyroben také spoiler na víku zavazadlového prostoru, stejně tak jako lízátko na spodní hraně předního nárazníku, omezující vztlak přední části vozu.

BMW M3 CRT navazuje na podobně pojaté odlehčené modely minulosti. Mezi ně patří například BMW 3.0 CSL ze sedmdesátých let, nebo také BMW M3 CSL z roku 2002. Použití karbonových dílů CFRP je charakteristické rovněž pro střechy modelů BMW M6 a stávající BMW M3 Coupé.

Výrazná úspora hmotnosti i přes bohatou výbavu.


Důraz na nízkou hmotnost BMW M3 CRT se projevuje rovněž použitím titanového koncového tlumiče výfuku, stejně tak jako dvojicí výrazně tvarovaných zadních sedadel. BMW M3 CRT přijíždí s velmi bohatou standardní výbavou, v níž nechybí kromě dvouspojkové převodovky navigační systém Professional, audioaparatura BMW Individual High End či parkovací asistent. I přes tuto výbavu činí pohotovostní hmotnost 1580 kg, což je o 45 kg méně, než v případě standardního BMW M3 Sedan. Kdyby se ale vzala v potaz bohatší výbava, činí úspora hmotnosti více než 70 kg. Tato hmotnost navíc ubyla zejména v přední části vozu, kde přispívá k omezení zatížení přední nápravy.

Vysokootáčkový motor V8 se zvýšeným výkonem a převodovkou M DCT Drivelogic.


Pod karbonovou kapotou motoru BMW M3 CRT je umístěn osmiválec vyvinutý přímo pro model BMW M3, má však objem zvětšený na 4,4 litru. Motor, který se vyznačuje lineární a dravou produkcí výkonu, byl původně naladěn pro model BMW M3 GTS a disponuje největším výkonem 331 kW/450 k při 8300 min-1. Točivý moment vrcholí 440 Nm při 3750 min-1. Mezi technické speciality tohoto motoru s původem v motorsportu patří především konstrukce s tuhým nosným rámem, speciální hliníkovo-hořčíková slitina bloku, samostatné škrticí klapky, regulace klepání pomocí měření ionizace spalovacích prostorů či parametricky řízené mazání.

K zadním kolům přenáší výkon motoru dvouspojková převodovka M DCT Drivelogic, vyvinutá pro BMW M3. Její charakteristika byla naladěna přímo pro BMW M3 CRT. Samozřejmostí jsou řadicí páčky na volantu, stejně tak jako funkce závodního startu Launch Control.

Speciální podvozek se závodními technologiemi.


V konstrukci podvozku se projevují zkušenosti se závodními vozy. Zadní náprava používá tužší pomocný rám i zcela nové pružiny a tlumiče. Tlumiče se vyznačují možností nastavení jak pro stlačení, tak pro roztažení. Přední brzdy mají šestipístkové pevné třmeny a lehké plovoucí kotouče. Nové provedení modelu M3 používá brzdová vedení Stahlflex, stejně tak jako na zakázku vyvinuté brzdové destičky. Elektronická řídicí jednotka motoru dovoluje dosáhnout nejvyšší rychlosti 290 km/h.

BMW M3 CRT se od standardního BMW M3 odlišuje exkluzivním matným lakem Frozen Polar Silver s červenými akcenty Melbourne Red a černě laděnými ledvinami masky chladiče. Uvnitř jsou jasně patrné červeně lakované kryty prahů a specificky řešené výplně dveří a dekorační lišty. Specifickou atmosféru dotváří rovněž M sportovní volant čalouněný alcantarou, na němž nechybí tlačítko M Drive vyvolávající přednastavený setup vozu. Lehká skořepinová sedadla jsou čalouněná černou a oranžovou kůží Sakhir Orange.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz