4-skoda-superb-policie-2017_galerie-980

Česká policie dokáže tlačítkem na dálku zastavit ujíždějící auto

21. 2. 2024 • Novinky

Čeští vědci představili systém Eloryks, který umožňuje policistům elektronicky omezit rychlost, nebo zastavit unikající vozidlo. Dosah systému je asi 300 metrů. O této novince informoval zpravodajský web Novinky.cz.

Vývoj tohoto systému financuje české ministerstvo vnitra a podílejí se na něm České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně. Na vývoji systému pracují již tři roky. Díky Eloryksu by policie nemusela využívat fyzické donucovací prostředky, které mohou způsobit zranění nebo poškození majetku.

“Zaměřujeme se na moderní technologii, konkrétně na bezdrátovou komunikaci mezi vozidly, která je známá jako V2X (Vehicle-to-X) nebo kooperativní systémy. Tyto technologie se již dnes integrují do sériově vyráběných vozidel,” uvedl Zdeněk Lokaj z laboratoře CertiLab, který představil novinářům prototyp systému. Tato technologie je v současnosti využívána například v nových elektrických modelech značky Volkswagen a v poslední generaci modelu Volkswagen Golf.

Díky těmto technologiím mohou vozidla komunikovat s ostatními vozidly ve svém okolí nebo s “inteligentní” dopravní infrastrukturou, která upozorňuje na práce na silnici, dopravní zácpy nebo blížící se záchranná vozidla. “Také nám umožňuje bezpečný a autorizovaný způsob, jak vydat rozkaz pronásledovanému vozidlu, aby se zastavilo,” dodal Lokaj.

V případě mimořádné bezpečnostní situace může policejní vozidlo zaslat signál ze své komunikační jednotky a během několika sekund dojde k vypnutí přívodu paliva do motoru pachatelova vozidla. U elektrických vozidel pak dojde k omezení přísunu energie z baterie. Policisté mohou ve speciální aplikaci vybrat vozidlo, které chtějí pomocí tlačítka “blokovat” a zastavit na základě vzdálenosti, rychlosti, nebo směru pohybu vozu.

V budoucnu by se tento systém mohl využívat i při odhalování krádeží, omezení pohybu v blízkosti chráněných budov nebo při plánovaných policejních operacích. Stále je však potřeba vyřešit, za jakých okolností bude možné tento systém použít, a jak zabránit jeho zneužití.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz