hiphi-clanokw

Čínská značka měla dobýt Evropu, místo toho teď zavřela továrnu

22. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Čínský startup v oblasti elektrických vozidel, HiPhi, vznikl teprve v roce 2017, ale okamžitě se stal jedním z nejnadějnějších výrobců elektromobilů. V Číně dokázal konkurovat takovým gigantům jako BMW, Audi a Porsche.

Poté se rozšířil i do Evropy. Před několika měsíci jsme měli příležitost prohlédnout si v showroomu na mnichovském letišti dva z jeho tří nových modelů, označených X, Y a Z. Jejich design působí mimořádně futuristicky a zároveň luxusně. Zpracování je na vysoké úrovni a všechny modely nabízejí špičkové parametry. HiPhi se zdálo, že se zařadí mezi špičkové výrobce luxusních elektromobilů a dokáže konkurovat i značkám jako BMW nebo Mercedes-Benz, a to i cenově.

Nicméně situace se změnila. Čínský výrobce elektrických vozidel, Human Horizons Group, který vlastní značku HiPhi, pozastavil svou činnost minimálně na šest měsíců. Dokonce zakázal zaměstnancům vstup do své továrny. Zaměstnanci dostanou lednové platy koncem února a následující dva měsíce budou dostávat pouze 70 procent mzdy.

Společnost Human Horizons čelí tlaku, přičemž čínská média informovala, že již minulý měsíc uzavřela obchody v některých městech a nesplnila své závazky vůči některým dodavatelům. Společnost popírá informace o problémech a odmítá komentovat situaci.

Menší výrobci jako Human Horizons jsou tvrdě postiženi intenzivní konkurencí a nestabilitou trhů, která vyplývá z politického napětí ve světě. Mnoho podobných společností již skončilo, a to kvůli konci dotací. HiPhi například v minulém roce prodal pouze necelých 8 000 vozidel. Pro HiPhi je tato situace velmi nepříjemná, protože ohrožuje jejich klíčovou dohodu o spolupráci s ministerstvem investic Saúdské Arábie, uzavřenou v minulém roce v hodnotě 5,6 miliardy dolarů.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz