byd-seal-1

Čínský BYD v rakouském tendru zcela zválcoval evropskou konkurenci: Státu dodá 640 elektromobilů

13. 2. 2024 • Novinky

Rakouští odboráři jsou rozzlobení, politici znepokojeni a veřejnost je v rozpacích, ale nemohou to změnit. Čínská automobilka BYD dodá rakouskému státnímu aparátu na 640 elektrických vozidel. Svou cenovou nabídkou doslova “vyřadila” veškerou konkurenci, která se jí ani nepřiblížila. Volkswagen, BMW, Opel ani Hyundai nedokázaly cenově konkurovat Číňanům.

Rakouští úředníci, včetně zástupců Ředitelství výstavby silnic a dopravy, tak budou jezdit v elektrických vozidlech čínského výrobce BYD, jako jsou modely Dolphin, bestseller Atto 3 a Seal. Rakušané plánují i další podobné veřejné zakázky a BYD se najednou stal jejich favoritem.

To znepokojuje i některé politiky. “Vzhledem k tomu, že Evropská unie zakazuje spalovací motory, kde má technologický náskok a upřednostňuje bateriové elektromobily, kde jsou Číňané absolutními lídry, brzy budeme mít v Evropě jen čínská auta,” uvedl rakouský státní poradce Günther Steinkellner (FPÖ).

Kritiku vyjádřili také odboráři. “Z peněz rakouských daňových poplatníků budou domácím úřadům dodávány elektromobily Made in China. Jako odborový svaz kritizujeme absenci národní a evropské průmyslové strategie. Zároveň nám vadí nedostatečné zohlednění místa výroby a evropské přidané hodnoty při veřejných zakázkách,” uvedl odborový svaz Pro-Ge.

Evropské automobilky jsou již delší dobu znepokojeny levnou čínskou konkurencí v oblasti elektromobilů. Politici nyní veřejně diskutují o možnostech, jak omezit dovoz čínských vozidel do Evropy, například prostřednictvím zavedení speciálních cel. Hledání zákonného řešení v souladu s mezinárodním obchodním právem je však obtížné.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz