bez-nazvu

Co dělat, když vás potká autonehoda v zahraničí

6. 9. 2019 • Novinky

Minimálně čtvrtina Čechů využívá při cestě do zahraničí, ať už na dovolenou nebo na pracovní cestu, svůj osobní automobil. To nese i určitá rizika, která se vám na cestě mohou přihodit. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, je třeba dodržovat určitá pravidla. Pokud jezdíte do zahraničí často, vyplatí se si připlatit nadstandardní asistenční služby. Nikdy nevíte, co se může stát.

Povinné ručení chrání oba účastníky nehody. Prakticky to znamená, že viník nebude muset platit případnou škodu a naopak poškozený dostane odškodné.

Ještě před cestou byste se měli ujistit, že máte platnou zelenou kartu, která je nutností. Také je vhodné si zjistit, zda-li v zemi, do které cestujete, zelenou kartu uznávají. Nejrychleji to zjistíte tak, že se podíváte na zelenou kartu, a to přesněji do bodu 8. Pokud je daná značka země přeškrtnutá, neplatí tam.

Existují jen dvě možnosti. Buď jste účastníkem nehody a za nic nemůžete, stáváte se tedy poškozeným anebo stojíte na opačné straně a jste viníkem. Jedná-li se o první variantu a řešíte otázku, zda-li zavolat policisty, pak se vždy řiďte právním systémem dané země, ve které se nalézáte. Ostatně s tímto vám pomůže vaše asistenční služba. V mnoha zemích vyjíždí k nehodě policisté jen k vážným nehodám jako je ublížení na zdraví, úmrtí a materiální škody.

Pokud u nehody policie bude, řádně si přečtěte protokol, který bude sepisován, teprve pak se pod něj podepište. Pokud s protokolem nebudete souhlasit, připište do něj své poznámky, které mohou být v češtině.

Je třeba také vyplnit standardizovaný evropský záznam o nehodě. Do protokolu uveďte, jak k nehodě došlo. Každý účastník by měl odcházet alespoň s jednou kopii protokolu. V každém případě nehodu také nafoťte. Čím víc fotek, tím líp. Vhodné je si uložit kontakt na svědky.

Co dělat pokud jste viníkem nehody? Prakticky se nic nemění, budete postupovat tak, jako byste byl poškozený. Odlišuje se to pouze v tom, jaké údaje musíte uvést poškozenému řidiči a také jak si budete vyřizovat pojistné plnění. Bez zbytečného odkladů nezapomeňte událost oznámit své pojišťovně.

Na konec je třeba počítat s tím, že peníze od pojišťovny nedostanete hned. Je to zejména pro to, že tuzemská pojišťovna musí komunikovat s tou v zahraničí. Obrňte se tedy trpělivostí, nezřídka kdy se stává, že se záležitost vyřídí až za několik měsíců. Pozor si také dejte na to, pokud nebudete chtít čekat a využijete havarijní pojištění, je možné, že tím přijdete o bonusy a budete muset platit spoluúčast. Nejlepší, pokud nejste viníkem nehody, je prostě počkat a snažit se přimět k odpovědnosti viníka nehody.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz