2020-cupra-ateca-facelift-2-1

CUPRA Ateca má po faceliftu

29. 6. 2020 • Novinky

Nová CUPRA Ateca 2020 nabízí nejvyšší úroveň sportovních výkonů v segmentu kompaktních SUV s výjimkou modelů prémiových výrobců a navazuje na základy vybudované uvedením předchůdce na trh.

Atraktivitu tohoto modelu zvyšují nové prvky výbavy a další vylepšení. Zákazníci tak mohou usednout za volant vozidla, které nabízí praktičnost SUV a jízdní vlastnosti tradičního vysokovýkonného vozu, a tím se bez kompromisu přizpůsobí jejich životními stylu.

CUPRA Ateca přichází s nejvyšší úrovní sériové výbavy včetně anatomických sportovních sedadel, 19“ kol CUPRA z lehké slitiny, adaptivních tlumičů DCC a progresivního řízení. A také s rozmanitou nabídkou prvků výbavy na přání, od nových kol z lehké slitiny, barev a variant interiéru přes nový volant CUPRA s tlačítkem pro spuštění motoru a voličem jízdních režimů CUPRA až po výfukovou soustavu Akrapovič. Zákazníci tak mají bezpočet možností, jak si nakonfigurovat model CUPRA Ateca, aby dokonale odpovídal jejich stylu.

Nová CUPRA Ateca však nezapomíná na své kořeny, a nabízí úroveň sportovních výkonů a dynamiky hodnou vozidla opatřeného charakteristickým logem v barvě mědi. Motor TSI 2,0 litru o výkonu 300 koní, dodávaný ve spojení se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, poskytuje dostatek hnací síly i pro nejnáročnější řidiče, ale v případě potřeby zajistí kultivované cestování s náležitou mírou komfortu.

K dvojí povaze tohoto modelu přispívá také systém pohonu všech kol 4Drive ve spojení s adaptivními tlumiči DCC. Zákazník si tak může přizpůsobit nastavení vozidla svým potřebám.

V současném světě však nejde jen o podávání nejvyšších výkonů na silnici. Existuje řada dalších aspektů, které je nutné splnit. Nová CUPRA Ateca 2020 proto stanovuje nová měřítka v oblasti bezpečnosti nejvyspělejšími asistenčními systémy, které zabraňují nehodám na dálnici, ve městě i při pouhém vyjíždění z parkovacího místa.

Ve stále digitalizovanějším světě poskytuje CUPRA Ateca úroveň konektivity, která umožní zákazníkům zůstat ve spojení s okolním světem bez ohledu na to, kam je jejich cesty zavedou. Uživatelé mají přístup k chytrému zařízení uvnitř vozu i ke specifickým internetovým službám.

Nová CUPRA Ateca pokračuje v trendu zásadní přeměny automobilového průmyslu a posouvá definici vysokovýkonného kompaktního SUV na novou úroveň. Jako vozidlo, ztělesňující hodnoty značky CUPRA, je určena pro automobilové nadšence a každodenní provoz.

Všechny vozy CUPRA jsou posuzovány podle motoru, který je pohání, a modernizovaná Ateca si zachovává vysokou úroveň výkonových parametrů díky neuvěřitelně výkonnému motoru TSI 2,0 litru. Turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec poskytuje nejvyšší výkon 221 kW/300 koní a maximální točivý moment 400 Nm, což postačuje k tomu, aby toto vysokovýkonné SUV dosáhlo nejvyšší rychlosti 247 km/h. Díky sériově dodávané sedmistupňové dvouspojkové převodovce DSG zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Výkony motoru doprovází akustická kulisa, vytvářená výfukovou soustavou Akrapovič. Díky tomu má podmanivá jízda ještě emocionálnější náboj.

Pohon všech kol 4Drive používá nejnovější generaci systému s elektrohydraulicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou, který řízeným způsobem rozděluje točivý moment mezi jednotlivá kola. Systém nepřetržitě sleduje a analyzuje provozní podmínky a na základě toho maximalizuje trakci a optimalizuje provozní vlastnosti, aby byla zaručena ohromující akcelerace, kterou dokládá výše uvedená hodnota zrychlení.

Mezinápravová spojka je uložena před rozvodovkou zadní nápravy na konci spojovacího hřídele. Tím je optimalizováno rozložení hmotnosti mezi nápravy. Přínosem je také nižší setrvačnost ve spojení s rychlejšími reakcemi. Nová CUPRA Ateca dokáže reagovat na různé jízdní situace s ještě větší jistotou.

Patrně největší vliv na vynikající jízdní vlastnosti má propojení poháněcího ústrojí a podvozku, které zaručuje osobitý charakter a dynamické výkony očekávané zákazníky. Naladění podvozku a řízení vysokovýkonného SUV poskytuje nejvyšší míru preciznosti, zapojení řidiče do řízení a jízdního komfortu.

Progresivní řízení a pohotové reakce motoru na pohyby pedálu plynu jsou zárukou maximální agility a intenzivního spojení řidiče se svým vozem včetně optimální zpětné vazby pociťované ve volantu. CUPRA Ateca pohotově reaguje na změny jízdního stylu a stav vozovky díky adaptivním tlumičům DCC (Dynamic Chassis Control). Nastavení se mění během milisekund, což zintenzivňuje zapojení řidiče. Vůz tak může poskytovat maximální výkony v jakýchkoli provozních podmínkách.

Nastavení SUV lze přizpůsobovat specifickým podmínkám jízdy nebo požadavkům osoby za volantem pomocí šesti různých jízdních režimů. Na výběr jsou režimy Normal, Sport, CUPRA, Individual, Snow nebo Off-road, které mění charakter vozidla, od vozu pro každodenní provoz až po vysloveně sportovní automobil. Modernizovaná CUPRA Ateca tak nabízí šíři schopností, jimž se vyrovná jen málo ostatních SUV.

Významným faktorem, který přispívá k suverénním jízdním vlastnostem modelu CUPRA Ateca, jsou také jeho vnější rozměry. Vysokovýkonné SUV má při rozvoru náprav 2630 mm vnější délku 4386 mm (+10 mm v porovnání s předchozí verzí díky novému designu nárazníků), vnější šířku 1841 mm a vnější výšku 1599 mm (-2 mm). Rozchod kol vpředu je 1575 mm, vzadu 1549 mm.

Podvozek poskytuje řidiči pocit obrovské jistoty. Na tom se podílí také brzdová soustava Brembo, která umožňuje intuitivní ovládání mimořádně dynamického vozu na vjezdu do zatáčky i na výjezdu z ní. Brzdné výkony jsou stejně vynikající jako zrychlení.

CUPRA se vždy vyznačuje podmanivým vzhledem, který dává jasně najevo, že se jedná o vysokovýkonný automobil. Aktualizovaný designérský styl nového SUV propůjčuje tomuto odvážnému vzhledu ještě vyšší intenzitu.

Příď zahrnuje nový design nárazníku i nové světlomety s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce. Uprostřed horní mřížky masky chladiče s voštinovou strukturou je umístěno logo CUPRA, rámeček masky chladiče má tmavě chromovanou povrchovou úpravu. Spodní otvor má mřížku z tmavého hliníku. Tento odstín mají také rámečky mlhových světlometů na obou stranách, které umocňují nepřehlédnutelný výraz vysokovýkonného SUV.

Boční ochranné lišty mají lesklou povrchovou úpravu v tmavém hliníkovém odstínu, což platí i pro podélné střešní nosiče a kryty vnějších zpětných zrcátek, v nichž jsou uloženy uvítací svítilny, promítající logo CUPRA na povrch vozovky. Silueta je umocněna sériově dodávanými 19“ koly z lehké slitiny s broušeným povrchem. Zákazníci si však mohou celkový styl svého vozidla individualizovat mnoha novými prvky výbavy na přání.

Nový vzhled přinášejí broušená kola s aerodynamickým designem doplněným ozdobnými prvky v odstínu mědi nebo stříbra. Na přání jsou k dispozici také broušená sportovní kola v novém designu s lakováním v černém nebo měděném odstínu. Nabídka zahrnuje celkem šest různých designů kol z lehké slitiny s průměrem ráfku 19 palců. Mezi jejich paprsky je možné zahlédnout standardně dodávané černé brzdové třmeny CUPRA nebo na přání dodávané 18“ vysokovýkonné brzdy Brembo s třmeny v odstínu mědi.

Zadní svítilny jsou kompletně osazeny elektroluminiscenčními diodami a disponují funkcí dynamických ukazatelů směru, jež dává ostatním řidičům jasně najevo zamýšlenou změnu směru jízdy. Nové zadní svítilny také dodávají zádi ještě elegantnější vzhled. Zásadním prvkem designu zádě jsou čtyři koncovky výfukové soustavy, které potvrzují sportovní charakter modelu CUPRA Ateca.

Mezi nejdůležitější možnosti individualizace vozidla podle představ zákazníka patří barva karoserie. Vůz je nabízen se 6 barvami karoserie. Každá z nich umocňuje dynamický vzhled vysokovýkonného vozidla a posouvá vnější design do nové dimenze.

Při otvírání dveří se na povrchu vozovky nebo podlaze garáže objeví promítané logo CUPRA uvítacího osvětlení, které společně s osvětleným nápisem CUPRA na prazích dveří zvyšuje očekávání řidiče.

Po usednutí do interiéru si zákazníci okamžitě povšimnou kvality designu a ještě zřetelněji vyjádřeného charakteru vozidla. Sofistikovaný, sportovní design interiéru přitom vytváří také atmosféru komfortu.

Jakmile si řidič nastaví nyní standardně dodávané anatomické sportovní sedadlo, uchopí nový volant CUPRA, který nese tlačítka pro spuštění motoru a výběr jízdních režimů CUPRA, nohama spočine na hliníkových pedálech a zrakem zkontroluje digitální panel přístrojů, okamžitě si uvědomí, že je nová verze ještě více zaměřena na fascinaci z jízdy a že rozhodně není typickým SUV.

Volant CUPRA připomíná rodokmen závodních vozů TCR, skvěle padne do ruky a řidiči poskytuje ještě intenzivnější spojení s vozidlem. Větší páčky pro manuální řazení usnadňují změnu převodových stupňů, která nyní probíhá ještě přirozeněji, a multifunkční tlačítka umocňují atmosféru ze světa high-tech.

Tlačítko CUPRA zpřístupňuje různé jízdní režimy. Krátkým stisknutím lze procházet mezi režimy Normal, Sport, CUPRA a Individual, zatímco dlouhé stisknutí je přímou cestou k režimu CUPRA.

Detaily v odstínu mědi a tmavého hliníku v celém interiéru vytvářejí decentní sportovní atmosféru. Mezi nejnápadnější prvky patří výdechy ventilační soustavy a ovládací panely audiosystému a klimatizace s lesklými, tmavě hliníkovými rámečky. Cestující mají k dispozici také čtyři osvětlené vstupy USB typu C – dva vpředu a dva vzadu.

Atmosféru v interiéru určuje rovněž druh čalounění, pro který se zákazníci rozhodnou. Na výběr jsou dva druhy. Sériově se dodávají anatomicky tvarovaná sportovní sedadla čalouněná materiálem Dinamica, umělou kůží na bočních polštářích a prošíváním v odstínu mědi ve spojení s tmavě hliníkovým ozdobným obložením přístrojové desky a středové konzoly, výplněmi dveří s umělou kůží a ozdobnou povrchovou úpravou technologií IMD.

Na přání dodávaný paket kožených sedadel zahrnuje anatomicky tvarovaná sportovní sedadla čalouněná kůží v odstínu modrá Petrol a čalounění výplní dveří kůží. Sedadla mohou být elektricky nastavitelná s pamětí pro uložení polohy.

.

« »