1666021741-1645766854-dacia-sandero-stepway-2021-1280-0e

Dacia Sandero dominuje evropským prodejům, Tesla Y se propadla

26. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Statistiky prodeje automobilů v Evropské unii, ve Spojeném království a ve státech patřících do sdružení EFTA (Norsko, Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko) ukazují, že situace je již několik let proměnlivá a trh se stabilizuje pomalu. Stále ještě jsou patrné dopady koronavirové pandemie a s ní související krize v dodavatelském řetězci. Značky a modely, které tyto dopady nejvíce pocítily, střídají vynikající výsledky s velmi slabými.

Začátek tohoto roku však podle serveru Automotive News ukázal, že Dacii Sandero se již třetíkrát podařilo ovládnout lednové statistiky. Udržuje si tak konstantní úroveň prodeje a její pozici více ovlivňují ostatní modely. Zatímco v minulém roce soutěžila o nejprodávanější auto s Teslou Model Y, která nakonec zvítězila, leden roku 2024 byl pro americký model mimořádně neúspěšný, když se umístil až na 19. příčce. Přesto zaznamenal meziroční nárůst prodeje o 47,5 %, což ukazuje, že začátek minulého roku byl pro Teslu ještě horší. Tehdy byl Model Y až na 30. místě.

Důvodem poklesu je pravděpodobně série protestů a odborářských stávek pracovníků přístavů a dopravců v severní Evropě, které trvaly přibližně čtyři měsíce, kdy odmítali nakládat, vykládat a přepravovat automobily Tesly. Lze tedy očekávat, že během roku se prodeje populárního crossoveru opět zvýší.

Druhé a třetí místo v lednovém prodeji si připsali Volkswagen Golf a Peugeot 208, které dlouhodobě patří mezi nejprodávanější modely na starém kontinentě. Vynikající výsledek si připsala také Škoda Octavia na páté příčce.

Z hlediska úspěšnosti značek má nejvíce modelů mezi padesátkou nejprodávanějších Toyota, a to šest. Za ní následuje Volkswagen s pěti modely a Škoda a Peugeot se čtyřmi. Na dalších stranách najdete žebříček nejprodávanějších aut v Evropě včetně počtu prodaných kusů a meziročního porovnání sestavený na základě údajů společnosti DataForce.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz