1570549477-1545148667-2018-eamisie-z-aut_-ts_

Dánsko i zbytek EU chce do roku 2030 zakázat spalovací motory

23. 6. 2020 • Novinky

Honba na spalovací motory v Evropě neslábne. Naopak, stále častěji se nahlas volá po jejich úplném zákazu. Nejnověji chce zakázat spalovací motory Dánsko. Definitivně se tak má stát již v roce 2030, přičemž Dánové tlačí na Evropskou unii, aby se platnost zákazu rozšířila na všechny evropské státy. Za jsou také Slovinci, Francouzi, Britové a třeba také Bulhaři.

Šílená honba zájmových skupin na spalovací motory pokračuje. Nejnověji se iniciativy chopilo Dánsko, které znovu vyvíjí politické aktivity cílené na úplný zákaz prodeje aut s naftovými a benzínovými motory. S podobným nápadem už před časem přišla i Velká Británie a Francie, které volaly po odstranění spalovacích motorů z nabídky prodejců nových aut do roku 2040.

Musíme být nekompromisní, 10 let a dost!

Dánům se navrhovaný termín zdá příliš benevolentní, zakázat spalovací motory chtějí už do roku 2030. Dánsko přitom naléhá, aby zmíněný zákaz platil v celé Evropě. Co je ještě více zarážející, zmiňovaný návrh podpořilo na setkání ministrů životního prostředí EU dalších 10 evropských ministrů. Mezi jinými i ministři Bulharska a Slovinska.

Předsedkyně Evropské komise, Ursula van der Leyenová, chce udělat Evropu do roku 2050 klimaticky neutrálním kontinentem. I proto na ni Dánové naléhají, aby jejich návrh protlačila do platnosti a pomohla tak eliminovat negativní dopad dopravy na životní prostředí.

Co všechno vedlo dánského ministra životního prostředí Dana Jorgensen k takto radikálnímu návrhu a zda vůbec mají alternativu za výpadek aut se spalovacími motory, není známo. Jisté je jen to, že pokud by i návrh neplatil celoplošně, požadují, aby mohli spalovací motory zakázat alespoň na území svého státu. Zároveň tlačí na to, aby takový krok umožnila legislativa EU kterémukoli evropskému státu.

.

« »