elfyn-evans-scott-martin-toyot

Evans s Toyotou vyhrál Japonskou rallye a je vicemistrem světa

19. 11. 2023 • Novinky, Sport

Britský pilot Elfyn Evans vyhrál Japonskou rallye a stal se potřetí v kariéře vicemistrem světa. Šampion Kalle Rovanperä, který si už v předchozí Středoevropské rallye zajistil obhajobu titulu, zakončil sezonu třetím místem za Sébastienem Ogierem. Všichni medailisté reprezentovali tým Toyota, který s převahou ovládl v třetím roce za sebou hodnocení značek.

Čtyřiatřicetiletý Velšan Evans skončil v konečné klasifikaci druhý i v letech 2020 a 2021, kdy seriálu vládl osminásobný mistr světa Ogier. V posledním závodě sezony uhájil pozici před Thierrym Neuvillem z týmu Hyundai, který po páteční havárii obsadil až třinácté místo a body si z Japonska odvezl jen za triumf v závěrečné speciálně hodnocené power stage.

“Nebylo to jednoduché v těch (deštivých) podmínkách, které jsme tu měli, i když jsme už měli po pátku velký náskok,” řekl Evans, s nímž titul vicemistra vybojoval opět Angličan Scott Martin. Společně letos vyhráli už v Chorvatsku a Finsku, celkem má Evans na kontě osm vítězství a jen to první v Britské rallye 2017 slavil s Danielem Barrittem.

Neuville, který do Japonska přijel se sedmibodovou ztrátou na Evanse, v závěrečném dnu vyhrál čtyři ze šesti zkoušek. Za opatrně jedoucím Evansem v konečném účtování zaostal o bezmála půlhodinu a v MS o 27 bodů.

“Omlouvám se týmu za páteční chybu, ale tak to prostě je. Vyhlížíme teď další dobrou sezonu. V té letošní jsme měli osm pódiových umístění a řadu potíží, které nás stály nějaké body a vyřadilo nás to z boje o titul,” konstatoval Neuville, vítěz Středoevropské a Italské rallye. Třetí místo v MS obsadil třetím rokem po sobě, je také pětinásobným vicemistrem světa, ale titulu se dosud nedočkal.

Zbylé dvě zkoušky finálového dne ovládl domácí jezdec Takamoto Kacuta, který byl za celý víkend s deseti dílčími triumfy nejúspěšnějším jezdcem, ale od pátku měl po nehodě rovněž velkou ztrátu.

Japonská rallye, závěrečný podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 3:32:08,8, 2. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -1:17,7, 3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -1:46,5, 4. Lappi, Ferm (Fin./Hyundai i20) -2:50,3, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -3:10,3, 6. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -3:28,3.

Konečné pořadí MS (po 13 závodech): 1. Rovanperä 250, 2. Evans 216, 3. Neuville (Belg./Hyundai) 189, 4. Tänak 174, 5. Ogier 133, 6. Lappi 113, …26. Cais (ČR/Škoda Fabia RS) 1, 27. Prokop (ČR/Ford Fiesta Mk II) 1.

Pořadí týmů: 1. Toyota 548, 2. Hyundai 432, 3. M-Sport/Ford 287.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz