4clean-1280x0

Automobil, který slibuje životnost 50 let: To je Space od Facebooku

7. 6. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Společnost Meta vyvíjí společně se Space první vozidla s oběhovým hospodářstvím, která lze každých pět let modernizovat a vylepšovat. Díky repasování v továrně a zpětné montáži mají tato vozidla čtyřikrát delší životnost než běžné automobily. Podle Günthera Schuha, vedoucího projektu Space Evolution, by měla vozidla vydržet až 50 let. První modely se začnou prodávat v roce 2025, půjde o malou sérii přibližně 1 000 vozů.

Space je zjevně vozem, který pomrkává na životní prostředí, a proto je vybaven baterií s dojezdem 750 km. Elektrický pohon tvoří lithium-iontová baterie o kapacitě 40 kWh složená ze standardních modulů. Kromě toho je k dispozici plynový systém LPG, který v případě dlouhých vzdáleností dobíjí stejnou baterii, takže vůz bude využíván z 85/90 % elektricky a po zbytek cesty právě pomocí LPG. range extender. Ve skutečnosti samotná baterie zajišťuje 150 km autonomie s přídavkem LPG, který tak přidává 600 km.

Interiér je vybaven souvislým skleněným displejem přes celou šířku palubní desky, který slouží pro informace o jízdě a zábavu cestujících. Celek je navržen tak, aby bylo možné snadno instalovat jakékoli budoucí úpravy a aktualizace.

Díky relativně malé lithium-iontové baterii o kapacitě 40 kWh a standardním modulům bude možné baterie opakovaně používat pro stacionární solární provoz po dobu nejméně 20 let, čímž se sníží uhlíková stopa baterií.

Jedná se o křížence terénního vozidla a dodávky, který v sobě spojuje všechny vlastnosti moderních univerzálních vozidel. Díky jistotě technologie elektromobility, variabilitě a kvalitnímu interiéru je vůz ideálním společníkem pro široké spektrum využití, od firemního shuttle přes fleetové vozidlo až po rodinný vůz na dovolenou. Díky pohonu všech čtyř kol od dvou elektrických náprav se auto může pohybovat velmi dynamicky i přes svou celkovou hmotnost 2,8 tuny.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz