mustang-mach-e-a-pre-4

Kolik času tráví majitelé elektromobilů na rychlonabíječkách? Chce to trpělivost

24. 1. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Dlouhé doby nabíjení odrazují mnoho lidí od rozhodnutí koupit si elektrické vozidlo. Průměrný čas nabíjení na rychlonabíjecích stanicích se zatím příliš nesnížil, i když by měl být do pěti let zkrácen až na polovinu. Podle studie se dokonce doba strávená u nabíječek v posledních sedmi měsících loňského roku prodloužila. Zatímco v červnu to bylo kolem 36 minut, v prosinci 40 minut.

Koupě elektrického vozidla vyžaduje přijmout několik kompromisů. Za prvé je to vyšší cena elektrického vozidla, poté kratší dojezd ve srovnání s tradičním automobilem a nakonec dlouhá doba strávená na nabíjecích stanicích. Automobilky sice prezentují ohromující čísla, jako například, že nabíjení baterie z 20 na 80 % kapacity trvá méně než půl hodiny, ale realita je odlišná. Elektromobilisté se totiž ne vždy setkávají s ideálními podmínkami, jako jsou teplotní vlivy nebo plný výkon nabíječky. Kolik času tedy tráví u veřejných jednosměrných nabíjecích stanic? Na tuto otázku poskytuje odpověď studie z USA, kterou zveřejnilo ministerstvo energetiky.

Studie vychází z analýzy 2,4 milionů nabíjecích cyklů v průběhu tří let. U placených nabíječek majitelé elektrických vozidel průměrně strávili 42 minut, téměř tři čtvrtiny hodiny. Kolik energie za tento čas načerpali, není známo. U bezplatných nabíječek elektromobilisté trávili až 78 minut, což je logické. Podle studie se dokonce doba strávená u nabíječek v posledních sedmi měsících loňského roku prodloužila. Zatímco v červnu to bylo kolem 36 minut, v prosinci 40 minut. Autoři studie však přiznávají, že to může být způsobeno chladnějším počasím. Majitelé Tesel jsou na tom v této oblasti nejlépe. Doba nabíjení na značkových superchargerech je pouhých 31 minut. Přesto je to stále podstatně delší, než tankování běžného automobilu.

Zatímco u klasického auta dvouminutové tankování zajistí dojezd až 800 km, u elektrických vozidel je to pouze polovina nebo třetina. Loren McDonald, analytik nabíjení a generální ředitel poradenské firmy EVAdoption, tvrdí, že doba nabíjení se v budoucnu zkrátí, ale bude to dlouhodobý proces. Očekává, že průměrný čas nabíjení se během pěti až sedmi let zlepší na přibližně 20 minut. To je polovina současné praxe a o 10 minut méně než  znají majitelé Tesel. Automobilky budou muset vážně zapracovat na nabíjení, protože průzkum agentury J.D. Power ukázal, že majitelé elektrických vozidel jsou stále nespokojeni s rychlostí nabíjení.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz