p73nsi

Motoristé v Berlíně napadli ekologické aktivisty blokující příjezdy do centra

20. 5. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Řidiči aut v Berlíně dnes ráno napadli klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace), kteří zablokovali dálnici u sjezdu na třídu Kurfürstendamm. Podle agentury DPA je bili a kopali do nich, aby jim zabránili v tom, aby se přilepili k vozovce.

Někteří motoristé, kteří uvázli v zácpě, z aut vystoupili a snažili se aktivisty ze silnice odtáhnout. Kolem se ozývalo hlasité troubení a nadávky. Portál Berliner Zeitung píše, že blokády se dnes konaly hlavně na dopravních tepnách vedoucích do centra města. Podle policie byly na 11 místech.

“Opravdu nás nijak nebaví, když nám řidiči nadávají a odtahují nás,” napsala skupina Letzte Generation na twitteru. “Ale lhostejnost vlády v souvislosti s hrozící neúrodou, válkami a sociálním propadem nás nutí vyrážet do ulic,” dodala.

DPA píše, že ve čtvrtek protestující zablokovali dopravu v Berlíně na 14 místech. Zaměřili se hlavně na silnice, kterými lidé vyjíždějí z města, protože v Německu bylo volno kvůli svátku Nanebevstoupení Páně.

Skupina Letzte Generation, která vznikla koncem roku 2021, provoz na dálničních nájezdech v Berlíně poprvé ochromila loni v lednu. Od té doby blokády pořádá skoro denně, stojí také za protestními akcemi v muzeích, na letištích nebo u ropovodů. Aktivisté jako okamžité opatření před hrozícím “klimatickým kolapsem” požadují omezení rychlosti na německých dálnicích na 100 kilometrů za hodinu nebo trvalé zavedení jízdenky na veřejnou dopravu za devět eur měsíčně (asi 214 korun).

.

« »