bez-nazvu-1

Nezaplacené povinné ručení se může prodražit. Jak vysoké pokuty vám hrozí?

30. 6. 2022 • Novinky, Zajímavosti

S vlastnictvím automobilu se, mimo nesporných výhod, pojí také povinnosti. Jednou z nich je sjednaní a zaplacení povinného ručení. Co se ale stane, když pojištění včas nezaplatíte?

Za nezaplacené povinné ručení můžete dostat pokutu. To ovšem není všechno: od roku 2018 jsou majitelé vozidla bez pojištění vystaveni také sankcím ze strany České kanceláře pojistitelů. Denní sazba u osobních vozidel se pohybuje podle typu vozidla a zdvihového objemu válců v rozmezí od 30 do 93 Kč.

Jaké pokuty hrozí za nezaplacené povinné ručení?

V první řadě si hlídejte zelenou kartu, kterou se musíte prokázat při silniční kontrole. Za její absenci můžete dostat pokutu ve výši 1 500 až 3 000 Kč. Jestliže se ale při kontrole prokáže, že povinné ručení nemáte vůbec sjednáno, hrozí vám pokuta mnohonásobně vyšší. Ve správním řízení může jít až o částku ve výši 40 000 Kč.

Pojištění je ovšem platné pouze tehdy, je-li také řádně zaplaceno. Pokutám za nezaplacené povinné ručení se tedy nejlépe vyhnete tím, že si budete pečlivě hlídat termíny plateb. Předejdete tak zbytečným problémům a sankcím za pozdní platby.

„Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení. Co mám dělat?“

V každé pojistné smlouvě má klient uvedeno datum splatnosti. Pojistné musí být uhrazeno nejpozději v tento den. Pokud nedopatřením povinné ručení zaplatit zapomenete, ale uhradíte ho dodatečně ihned po první upomínce, nebo i dříve, obvykle se nic neděje. Například u Kooperativy není první výzva k uhrazení pojistného nijak zpoplatněna.

Další upomínka vás už ovšem v souvislosti s vymáháním dlužného pojistného bude stát 300 Kč. A stejně tak ta následující. Dlužnou částku jste povinni vždy uhradit.

Při poslední kvalifikované upomínce budete upozorněni na zánik pojištění, ke kterému dojde, pokud ani tentokrát dlužnou částku do určeného data nezaplatíte. Na splacení dluhu přitom máte minimálně 30 dní.

Pokud ani po ukončení smlouvy své pohledávky nezaplatíte, bude pojišťovna nucena přistoupit k jejich vymáhání. Této situaci se v každém případě vyplatí předejít, neboť následně může dojít až k exekuci, v níž byste mohli zaplatit až několikanásobně vyšší částku, než byl váš původní dluh.

Musím povinné ručení platit vždy?

Pokud není vaše vozidlo dočasně či trvale vyřazené z provozu, musíte povinné ručení platit vždy. Myslete na to, že povinnost platit povinné ručení nebudete mít pouze tehdy, pokud vozidlo prodáte, požádáte o jeho vyřazení z provozu či vám bude odcizeno a policie jeho ztrátu potvrdí. Povinnost platit povinné ručení na vás také přechází například v případě, že jste vozidlo zdědili.

Platit povinné ručení je sice povinnost, ale je dobré mít na paměti, že vás jeho existence velmi dobře chrání před následky dopravních nehod, které jste způsobili. Řádným placením povinného ručení se tak vyhnete mnoha nepříjemným situacím, které by vás mohly připravit o značné finanční prostředky.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz