tesla-model-3-performance-13

Paradox: Ukrajina má stejně elektromobilů jako USA a více nabíječek než Polsko. Kvůli válce a ceně PHM tam hromadně přecházejí na elektromobily

27. 11. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Přestože na Ukrajině prodává nová elektrická vozidla jen málo automobilek, jejich podíl mezi nově registrovanými vozy, devět procent, je přibližně stejný jako ve Spojených státech a téměř dvojnásobný oproti v Polsku nebo České republice.

Většina repasovaných elektrických vozidel na Ukrajině pochází ze Severní Ameriky. Mnoho z nich se dovezlo značně poškozených. Důvodem může být i skutečnost, že podle údajů pojišťoven se zánovní elektrická vozidla s nízkým počtem ujetých kilometrů v posledních letech odepisovala rychleji než jejich protějšky se spalovacím motorem. Americké a kanadské opravny a pojišťovny je považují za nebezpečnější a obtížněji opravitelné.

Ivan Malachovskyj se nebojí případů, jako je ten s Maxovou Betty. Jeho firma vznikla před pěti lety v Dnipru na východě Ukrajiny a opraví měsíčně kolem 100 vozidel Tesla, z toho asi pětinu ze zahraničí. V současnosti majitel sám slouží v ukrajinské armádě, ale řídí své zaměstnance na dálku.

“Máme problémy ve svých životech a dokážeme je vyřešit, ať jde o baterii, anebo invazi. Elektrická auta, baterie pro elektromobily, to není problém,” říká Malachovskyj.

Někdy Malachovskyj a jeho kolegové rozeberou neopravitelné velké baterie z elektrických aut a použijí je k pohonu elektrických skútrů nebo dokonce vojenských dronů. Malachovskyj tvrdí, že většina vozů Tesla na ukrajinských silnicích už byla nabouraná v Severní Americe.

Válka posílila ukrajinské podnikání s kříšením elektrických aut. Zdražila totiž pohonné hmoty, čímž učinila elektrické vozy atraktivnějšími. Ukrajina má také veřejnou nabíjecí síť s přibližně 11.000 nabíječkami, jak uvádí Volodymyr Ivanov ze společnosti Nissan Motor Ukrajina. To je více, než má americký stát New York, a dvakrát více než sousední Polsko.

Ukrajinská vláda po roce 2018 zrušila většinu daní a cel na dovoz ojetých elektrických vozidel. Ve Spojených státech bývají elektromobily drahé a vlastní je hlavně lidé s vysokými příjmy. Severoamerické vraky, ukrajinské pobídky pro elektromobily a relativně nízké ceny elektřiny vytvořily v zemi jiný obrázek.

“Jeden vtip praví, že všichni chudáci jezdí v elektromobilech a všichni boháči v benzinových autech,” říká Malachovskyj. Tesla je podle něj oblíbená i proto, že její údržba je velmi levná.

“Jde o relativně nedávný vývoj,” říká Hans Eric Melin z britské poradenské společnosti Circular Energy Storage, která sleduje mezinárodní toky použitých elektrických vozidel a baterií. Před několika lety začal bedlivě sledovat ukrajinský trh poté, co si všiml, že na internetu se v ukrajinštině nabízí více vozů Nissan Leaf než v angličtině. V té době byl tento průkopník mezi elektrickými vozidly v podstatě jediným vozem, který jezdil dost dlouho na to, aby se rozvinul trh s ojetinami.

Postupem času se ukrajinská elektrická flotila rozrostla a zahrnula celou škálu elektrických vozidel prodávaných ve světě. Melin odhadoval, že boom elektrických vozidel na Ukrajině ukončí válka. “Naprosto jsem se zmýlil,” připustil.

Od předloňského července do letošního léta se flotila ukrajinských elektrických vozidel zdvojnásobila na 64.312 aut, alespoň podle údajů shromážděných ukrajinskou výzkumnou skupinou Automotive Market Research Institute.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz