Summer-Car-Tires

Pneumatiky na léto – na co dát pozor

10. 6. 2013 • Novinky, Zajímavosti

Poslední přízemní mrazíky a ranní nízké teploty jsou letos snad již definitivně za námi. A pokud ještě nemáte auto přezuto na letní pneu, je k výměně kol nejvyšší čas. Jízda při vysokých teplotách na zimních gumách totiž může být podobně nebezpečná jako jízda v zimě na letních pneu.

Někdo auto nechává přezout již v březnu či v dubnu, zatímco jiný počká raději až na květen. A celá řada řidičů dokonce vozí zimní pneumatiky i přes léto. Zatímco přezutí na podzim na zimní pneumatiky považujeme za nutnost, pečlivě vybíráme nejvhodnější obutí a jen málokdo se odváží během zimních měsíců jezdit na letních gumách, v létě tomu tak nebývá. Je přitom nutné si uvědomit, že používání zimních pneumatik v létě může být také velmi nebezpečné.

Léto – jízda bez nástrah?


Většina řidičů se možná v letních měsících cítí být jistá za volantem. Silnice jsou přece v pořádku a neměly by hrozit žádné nečekané výkyvy počasí. Často se také z úsporných důvodů řidiči rozhodnou “dojezdit” již opotřebované zimní gumy přes léto. Je však nutné si uvědomit, že každá pneumatika je určena do specifického počasí. Zimní pneu se vyrábí tak, aby nejlépe fungovaly v teplotách pod nulou. Na vysoké letní teploty tyto pneumatiky nejsou připraveny, mohou se přehřívat, ztrácí svoji funkčnost, rychleji se opotřebí a především nebezpečně prodlouží brzdnou dráhu vozu až o několik metrů. Ani z pohledu bezpečnosti ani z pohledu finančních úspor se tedy používání zimních pneumatik v létě nevyplatí.

Kvalita a stáří letních pneumatik


Na letních pneumatikách se také často snažíme ušetřit více než na zimních a mnohdy tak při nákupu bereme v potaz především cenu a na kvalitu a bezpečnost zapomínáme. Při nákupu “podezřele” levných pneumatik (byť jsou prodejcem deklarovány jako nové) se však může stát, že koupíte pneumatiku, která je i několik let stará a směs již nemá potřebné vlastnosti. Po několika letech totiž i pneumatika, která nebyla nikdy používána, ztratí důležité jízdní vlastnosti a může se stát nebezpečnou. Při nákupu levných pneumatik tedy nezapomeňte zkontrolovat datum výroby, které najdete na boční straně pneumatiky. Rozhodně nekupujte pneumatiky, které jsou nabízeny jako nové, ale přitom byly vyrobeny před více než čtyřmi roky.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz