2023ford_newelectricexplorer_norway_01

Prodeje elektromobilů se zvýšily o 156 procent: Letos se jich u nás prodalo přes deset tisíc

5. 11. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Během prvních deseti měsíců letošního roku bylo v České republice zaregistrováno přesně 10 108 elektrických automobilů, které jsou schopné čistě elektrické jízdy.

Tato data pocházejí ze statistik Svazu dovozců automobilů. Tyto elektromobily představují 5,41 procenta z celkového trhu s novými osobními auty. Mezi dvěma kategoriemi elektromobilů, tedy těmi čistě elektrickými s bateriovým pohonem a plug-in hybridními vozy, jsou ty první úspěšnější. Do českého vozového parku přibylo letos 5 363 čistě elektrických vozidel.

Měsíc říjen byl pro elektromobily mimořádně úspěšný. Prodeje se zvýšily o 156 procent ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022. Celkový zájem o vozidla s nulovou emisí škodlivých plynů se zvýšil o téměř sedmdesát procent ve srovnání s loňským rokem.

Pokud jde o značky prodávající elektrická vozidla, v Česku se letos vedle sebe umísťují domácí Škoda a americká Tesla. Škoda vede s 1 242 zaregistrovanými exempláři čistě elektrických aut, přičemž Tesla zaostává pouze o dvě auta.

Navíc Škoda zaregistrovala dalších 912 plug-in hybridních vozidel. Volkswagen také překročil hranici tisíce zaregistrovaných elektromobilů (v obou kategoriích dohromady). Čtvrtou pozici v této statistice zaujímá značka Hyundai.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz