aurus-senat-2019_12-nestandard1

Putin daroval Kimovi luxusní limuzínu Aurus: Porušil tím rezoluci OSN

28. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Během setkání na kosmodromu Vostočnyj v září loňského roku si Vladimir Putin a Kim Čong-un vyměňovali komplimenty. Ruský prezident navíc korejskému vůdci pochlubil svým novým vozem Aurus Senat, což vyvolalo obdiv Kim Čong-una. Nicméně to nezůstalo jen u slov. Korejský diktátorský režim začal dodávat Rusku munici používanou na Ukrajině, zatímco z Ruska měly proudit vojenské technologie pro korejský jaderný program. Tím Rusko paradoxně porušuje rezoluce OSN, které samo podepsalo.

Další zajímavostí je nový dar od Vladimira Putina, který poslal Kimovi Čong-unovi. Jak jinak, než pancéřovaný vůz Aurus Senat. Tento dar také porušuje rezoluci OSN, která zakazuje dodávat do Severní Koreje nejen vojenský materiál, ale i luxusní předměty. Kreml však na toto nahlíží jinak. Kimovi se auto “líbilo, a tak padlo rozhodnutí” darovat mu ho jako dárek, uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta, státní tiskové agentuře Tass. “Severní Korea je náš soused, náš blízký soused,” dodal Peskov.

Zajímavostí je, že auto osobně nepřevzal Kim, ale jeho sestra Kim Yo Čong. Spekuluje se, že by mohla být Kimovou nástupkyní. Kim je známý jako velký obdivovatel luxusních aut ze Západu a má jich plnou garáž. Tato vozidla musela být přepravena do Severní Koreje v rozporu se sankcemi. Během loňské návštěvy Ruska cestoval Kim Čong-un mezi jednotlivými setkáními na voze Maybach 62, který si přivezl vlakem. Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard zase použil na dva summit s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Singapuru v roce 2018 a ve Vietnamu v roce 2019.

V roce 2018 se Kim vrátil domů po setkání s tehdejším jihokorejským prezidentem Moon Jae v černém voze Mercedes-Benz. Kimovo vlastnictví drahých zahraničních vozů jen ukazuje, jak jsou mezinárodní sankce na severu propustné. Rusko, stálý člen Bezpečnostní rady, přitom hlasovalo pro zákaz dodávek luxusního zboží do Severní Koreje spolu s dalšími mezinárodními sankcemi přijatými v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy. Rusko tak spolu s Čínou, dalším členem Bezpečnostní rady OSN, v posledních letech opakovaně brání snahy o zpřísnění sankcí proti Severní Koreji.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz