aurus-senat-facelift-2024-nestandard1

Putin už dostal modernizovaný luxusní Aurus. Ukázal ho na inauguraci

10. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Vladimir Putin se během své páté inaugurace předváděl v modernizované limuzíně Aurus Senat. Poprvé ji použil před šesti lety, kdy nová pýcha ruského automobilového průmyslu spatřila světlo světa. Tehdy ale byly „zlaté časy“. Nikdo tehdy nehovořil o brutálním útoku Ruska na Ukrajinu a Západ tiše toleroval anexi Krymu. Tak se nová ruská limuzína stala předmětem zájmu i za hranicemi Ruska. Nakonec ji Rusové předvedli i v Ženevě.

Nyní je ale vše jinak. Smrtící konflikt si každý den vybírá své oběti, ale Vladimira Putina to příliš neznepokojuje. Žije si svůj sen včetně luxusu, který mu přináší vlaková loď Aurus. Ta, kterou se v pondělí dopravil do Kremlu, ale nebyla tou stejnou jako před lety. Aurus Senat totiž prošel modernizací. Aby vypadalo, že státem financovaný projekt pokračuje v úspěšném stylu automobilky.

Obnovený Aurus dostal ještě slavnostnější přední masku, na které se objevila státní poznávací značka. Nová je i grafika matrixových LED světel. Nová jsou také zadní světla s úzkým designem. Interiér má nové digitální zpětné zrcadlo, funkci nočního vidění a kameru pro monitorování únavy řidiče. Změny podstoupil i zvukový a multimediální systém MM-System NAMI s obrovským dotykovým displejem. Podle automobilky se zlepšila ergonomie přepracováním sloupku řízení a dalších ovládacích prvků. Novinkou je také elektronický volič převodovky. Z technického hlediska jsou inovace spojeny s výkonnějším brzdovým systémem a přepracovaným podvozkem. Za pohonem stále stojí hybridní motor 4,4 V8 (446 kW), vyvinutý společně s Porsche Engineering, spárovaný s 9stupňovou automatickou převodovkou a pohonem obou náprav.

To všechno by bylo pochopitelné, nebýt šíleného kontextu války a skutečnosti, že Aurus je zcela v červených číslech. Počet vyrobených kusů v závodě v Jelabuge je státním tajemstvím. Předpokládá se však, že jde o jednotky či desítky kusů. Exportní plány byly zmařeny rozpočtovými omezeními kvůli protiruským sankcím a zájem o Senat neprojevili ani samotní ruští milionáři.

Přednost dávají osvědčeným značkám BMW, Mercedes-Benz, Bentley či Rolls-Royce, pokud se jim podaří je dopravit přes Čínu či jiné „přátelské“ země. Rusko ale stále hraje hru na úspěšnou automobilku. Ministr obchodu a průmyslu Denis Manturov nedávno oznámil, že výroba Aurusů se přesune do bývalé továrny Toyoty nedaleko Petrohradu. Produkce by měla začít do konce tohoto roku. Ale pro koho? Dnes jezdí v Auruse v podstatě jen Putin, Kim Čong-un a další exempláře slouží Federální bezpečnostní agentuře (FSO), nástupkyni KGB.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz