dacia-logan-mcv-schede-hub456464

Testy spolehlivosti: Dacia Logan propadla, Porsche 911 tradičně vítězí

20. 10. 2023 • Zábava

Technické kontrolní sdružení Spolkové republiky Německo každoročně vyhodnocuje data o spolehlivosti jednotlivých aut. Data jsou čerpána na základě provozování povinných technických kontrol, při kterých se monitoruje jak stav vozidel, tak i počty malých, či velkých závad

Jako už standardně vítězí v tomto hodnocení model Porsche 911. Vůbec poprvé se však stalo, že populární 911 vyhrála ve všech věkových třídách ve stáří od tří až do deseti let. Nehledejte však za tím jen příkladnou spolehlivost. Pravdou totiž je, že majitelé 911 se o svá auta zpravidla starají více a pečlivěji než ostatní, což samozřejmě výsledné statistice hraje do karet. No a jak to dopadlo ve zbytku hracího pole?

Stáří 3 roky

V kategorii tři roky starých aut vykazovalo Porsche 911 na technických kontrolách nějakou chybu jen ve 2,5 % případů. Hned za ním skončila s hodnotou 2,6 % dvojice Mercedesů. MPV třídy B a SUV třídy GLK a na třetím místě s výsledkem 2,8 % se umístil roadster Mercedes-Benz SLK. Němečtí odborníci však zároveň jedním dechem dodávají, že koupě spolehlivého aut nemusí nutně znamenat pořízení německého prémiového modelu. Hned na sedmém místě se totiž umístil Hyundai i20 s výborným výsledkem 3,0 %.

Naopak na chvostu tabulky se vyskytuje Fiat Punto (12,1 %), Renault Clio (13,0 %) a vůbec nejhorším vozem, co se spolehlivosti týče, je Dacia Logan, u kterého byl problém hned s 14,6 % zkoušených aut.

Stáří 4-5 let

Hned za Porsche 911 (3,6 %) se na druhém místě řadí Audi Q5 a Mercedes třídy B (shodně 5,0 %). Oproti tomu se ale vyskytuje v tabulce i Peugeot 206+, který „oslňuje“ výsledkem 28 %. Více než čtvrtina těchto aut má tedy problém, se kterým Vám v Německu zakáží jezdit a musíte jej dát dohromady. To není malé číslo.

Stáří 6-7 let

Opět tu máme Porsche 911 (6,0 %), přičemž v závěsu za ním se s velmi dobrým výsledkem drží Mercedes SLK (7,0 %). Třetí je pak Audi TT (7,7 %).

Stáří 8-9 let

První místo – Porsche 911 (8,3 %). Na druhém a zároveň třetím místě se umístilo jak sympatické SUV BMW X1, tak znovu Audi TT (12,2 %).

Nejstarší auta

No a jak to vypadá u nejstarší sledované kategorie? Porsche 911 kraluje s výsledkem 11,7 %. Hned za ním se ale ve sledovaných letech objevuje také levná Mazda 2, s výrazně nadprůměrným skóre 15,6 %. I ta tedy dokazuje, že spolehlivost nemusí být výsadou pouze drahých vozů.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz