2017 Ford Raptor. (Photo by Brian Brantley/Brian Brantley Media, ©2016)

Trapné video za naše daně? Pražský magistrát se vydal do boje proti SUV!

20. 5. 2017 • Blogy, Novinky, Videa, Zajímavosti

Praha se vydala do boje proti SUV a za peníze z našich daní vytvořila video, ze kterého vlastně nevíme, jestli brečet nebo se zoufale smát. Každopádně materiál je plný naprostých polopravd a v některých případech i lží. Video magistrát doplnil o komplexní kampaň, a tak zveřejnil i tiskovou zprávu. Taktéž velmi smutnou.

Kampaň “Čistou stopou Prahou” vám nejprve sdělí, že vozy SUV jsou nepraktické a nikde s nimi nezaparkujete. Jsou totiž výrazně větší než rodinné kombi. Pražský náměstek pro dopravu Petr Dolínek se zřejmě neobtěžoval nahlédnout do technických dat, protože třeba Kodiaq je o pouhé tři centimetry delší než Octavia Kombi. Nedovedu si představit situaci, kde by tyto tři centimetry hrály zásadní roly. Pokud navíc porovnáme například Seat Leon ve verzi kombi a SUV Seat Ateca, zjistíme, že SUV je dokonce o 18 cm kratší! Pan Dolínek také z absurdní neznalosti opomíjí, že i SUV se dělí na segmenty! Takový Peugeot 2008 je opravdu malý a zaparkujete s ním jednodušeji než s obyčejným kombíkem. Je smutné, že peníze Praha raději neutrácí v budování parkovišť. Svou neschopnost v této problematice pak řeší tím, že nám diktuje v čem máme jezdit. Proč raději nepokutuje špatně zaparkovaná auta, která berou více míst najednou? Proč neřeší zoufalý nedostatek parkovacích míst?

Máte SUV? Sjedete z krajnice a trefíte strom!

Sdělení na webu magistrátu však graduje do daleko absurdnějších výšin: “Již najetí na vyježděnou krajnici, která navíc bývá u úzkých cest nezpevněná, a následný pokus vrátit se na vozovku může ve větší rychlosti způsobit rizikovou situaci, kdy se řidič nekontrolovaně dostane do protisměru. Hrozbou je však také úplné vyjetí ze silnice, často kvůli novým vrstvám asfaltu vyvýšené nad okolním terénem a lemované nebezpečným příkopem, a v nejhorším případě i náraz do stromu.” Stručně řečeno – pokud máte SUV tak spadnete do škarpy, nabouráte se o strom a zabijete všechny kolem. Horší argument jsem asi nikdy neviděl. A já se ptám, jak na rozbitých a úzkých českých cestách jezdí autobusy, dodávky, náklaďáky? Jako vážně? VÁŽNĚ?

Tisková zpráva také uvádí, že SUV mají většinou zbytečně velké motory a ničíte tak prostředí města a vlastně i celou planetu. Aha! Takže ty litrové tříválce ve většině SUV magistrát evidentně zatím nezaznamenal. A většina populace určitě jezdí v Mercedesu G 4×42 za 6 miliónů. Zpráva pokračuje tvrzením, že SUV nepatří do ruky všem a jsou velmi těžká na řízení. Jejich řidiči proto často raději jezdí uprostřed silnice a ohrožují ostatní účastníky provozu… Vážně? Nemám slov!

A také zabijete děti!

Kampaň by nebyla dostatečně absurdní, kdyby se neobjevila hra na city. Ano, hádáte správně. Při koupi SUV se automaticky zařadíte mezi vrahy nevinných dětí, protože je podle magistrátu nevidíte přes velký přední nárazník vozidel SUV. Pokud vám tedy takové dítě, které rodiče špatně vychovali a neukázali jak přecházet silnici a chovat se v její blízkosti, vběhne pod kola, může za to opět SUV. Koťátka a štěňátka určitě přijdou v druhé fázi…

Přítelkyni vám pak navíc přebere cyklista!

Směšné je pak zejména video, kterým je kampaň podpořena. Nejen, že majitel SUV je zde vykreslen jako nevkusný buran, ale navíc magistrátu přijde úplně v pohodě smskovat za volantem, ke kterému video vybízí. Zobrazený cyklista navíc jede v protisměru! Ano, opravdu, magistrát v oficiálním videu nechá jet cyklistu v protisměru! Chybí mi zde zvracející emotikon. Mimo to, pokud máte SUV, je vaše přítelkyně automaticky “lehká děva”, která nedokáže deset minut počkat než zaparkujete a raději vám uteče s cyklistou.

Takhle prosím magistrát utrácí naše peníze. Za nevkusné a nesmírně trapné video a web plný lží, polopravd a absolutních nesmyslů. Třešničkou na dortu je pak nepopíratelný fakt, že na videu se páchají přestupky, jakou je jízda v protisměru navíc kladného hrdiny… Podtext je však daleko horší, nevzdělané vedení města nám totiž neskrývaně diktuje, co máme dělat a ubírá na svobodě. A to ještě navíc formou, ze které jasně vyplívá, jací hlupáci jsou především oni. Nedokáží si zjistit ani ty nejzákladnější fakta o dané problematice.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz